DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük deprem sonrası depremden etkilenen vatandaşların hala felaketin etkilerini atlatamadığı belirterek, “Deprem bölgesinde ruh sağlığı hizmetleri artırılmalıdır.” dedi.

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda partisi adına söz aldı.

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler sonra yaşanan sorunları bu defa mecliste dile getiren Milletvekili Karatutlu, “Kahramanmaraş merkezli, 11 ilde 13 milyon insanımızı etkileyen büyük deprem sonrası yaşanan can ve mal kaybının yanı sıra bölge halkı büyük bir ruhsal sıkıntı içine düşmüştür. Deprem sonrası insanlarda panik atak, stres bozukluğu, depresyon, travma sonrası aile içi çatışma, gençlerde kaygı bozukluğu had safhadadır. Sağlık Bakanlığı, bu çerçevede, bölgeye ruh sağlığı hizmetlerine destek amaçlı psikiyatri doktoru, psikolog, sosyal hizmet uzmanı desteğini henüz sağlamamıştır; bu konuda bölgede kurumsal bir yapılanma da yoktur. Sağlık Bakanlığını, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya'da yaşanan travmanın etkisinin uzun yıllar süreceğini hatırlatarak ruh sağlığı hizmetlerinin artırılması için göreve davet ediyorum.” dedi.

Editör: Haber Merkezi