KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Bilim ve din kavramlarının insan hayatındaki yerine ve önemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rektör Can, her ikisinin de insan ihtiyaçlarını temel aldığını ifade etti.

Türk milletinin kültür ve köklerinde insanı ve insan ihtiyaçlarını önemseyen bir anlayışın var olduğunun altını çizen Rektör Can, “İyi niyetli sistemlerin bütününde insanı anlama kaygısı vardır. Bilim ve dinin ortak paydası insanın ihtiyaçlarına cevap vermektir.” diye konuştu.

Milli Kültür Hareketi Öğrenci Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Hikmet Demirci de kısa bir selamlama konuşması yaparak konferansın gerçekleştirilmesine katkı sağlayan herkese teşekkürlerini sundu.

Açılış konuşmalarının ardından Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Öksüz, Metin Yazarı, Sunucu ve Yönetmen Yağmur Tunalı “Bilim, Din ve Türkçülük” konulu konferans sunumlarını gerçekleştirdiler.

Konferansta ilk sözü alan Yağmur Tunalı en önemli problemimizin dil problemi olduğunu vurgulayarak, “Dil bütün bir millettir. Dilimiz var ise bütün bir milletiz. Bir milletin gelişimi dilini kullanabildiği ölçüde mümkündür. Dili sadece öğretmen, yazar ve şairlerin meselesi olarak görmek büyük bir gaflettir.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. İskender Öksüz de konuşmasında bilim, din ve Türkçülük kavramlarının birbiriyle ilişkisine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Öksüz, Türkçülüğün milleti daha ileri seviyelere taşıma gayreti ve fikir birikiminin ürünü olduğunun, kesinlikle ırkçılık olmadığının altını çizdi.

Konferans sunumlarının ardından Dr. Öğretim Üyesi Hikmet Demirci tarafından Öksüz ve Tunalı’ya konferansa katılımları nedeniyle çeşitli hediyeler takdim edildi.