Depremde en çok yıkıma uğrayan illerin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini vurgulayan DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu: "Bu bölgeler için özel teşvikler ve eylem planları oluşturmalıdır." dedi.

6 Şubat'ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay, Malatya, Adıyaman depremden en çok etkilenen iller arasındaydı.

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu da meclis kürsüsünden yaptığı açıklamayla yetkililere seslendi.

Bu 4 ilin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini belirten Karatutlu konuşmasından şunları söyledi: "Kahramanmaraş merkezli büyük deprem sonrası, Kahramanmaraş’la birlikte Hatay, Malatya, Adıyaman büyük bir yıkıma uğramıştır.

Bu bölgelerde turizm potansiyelini oluşturan tarihi eserlerin yanında onlarca otelde yıkılmıştır. Bunun yanında özellikle Kahramanmaraş’ta uçak seferleri saatleri düzensiz ve yetersizdir.

Tüm sektörlerde olduğu gibi bölge, afet bölgesi ilan edilmelidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı bu 4 ilin turizm potansiyelini arttırmaya yönelik özel teşvikler ve eylem  planları oluşturmalıdır"

Editör: Neşe YILDIZHAN