Bu nedenle Ramazan ayında nelere dikkat edileceği, ne gibi önlemler alınacağı ve nasıl beslenileceği herkes tarafından merak edilen bir konu. Zirve Üniversitesi Zirve Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Cımbız konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. 

Ramazan ayının son birkaç yıldır yılın en sıcak dönemlerine denk gelmesi ve giderek artan oruç tutma süresiyle bireyleri oldukça zorladığını söyleyen Cımbız, bu zorlu dönemde dikkatli davranmanın sağlıklı bir bünye için çok önemli olduğunu açıkladı.

Yaz sıcaklarından dolayı oruç tutanların normalden çok daha fazla su kaybına uğradığını belirten Cımbız, “Havaların bu denli sıcak olması oruç tutanlarda aşırı derecede su kaybına yol açmaktadır. Bu durum özellikle çalışan bireylerde daha fazla görülmektedir. Böyle olunca insanlar iftarda birden bire suya yükleniyor ve bünyeyi haddinden fazla yoruyor Alınması gereken gıdayı alamadan mide suyla doluyor. Bu olumsuzluğu engellemek için iftarı bir iki bardak suyla geçiştirmekte fayda var.” diyerek iftarda çok fazla su tüketilmemesi gerektiğini açıkladı.

AĞIR YEMEKLERDEN KAÇININ
Ramazan ayında toplumumuzda yapılan büyük yanlışlardan birinin de ağır yemeklerden oluşan çok kalabalık iftar sofraları olduğuna değinen Cımbız, “Özellikle bizim kültürümüzde iftar sofraları besin bakımından çok kalabalık ve ağır gıdalardan oluşuyor. Bu durum uzun süre aç kalan bir bünye için çok ağır sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca yağ oranı yüksek kızartma türü yemeklerden de uzak durulmalı, daha sade ve mideyi yormayan besinler tercih edilmeli.” dedi. 

İftarda yemeğe çok yağlı olmayan hafif bir çorba ile başlamanın da son derece önemli olduğunu aktaran Cımbız, çorbadan sonra mideyi zorlamamak adına salata tüketilmesi ve bir süre dinlenmenin ardından ana yemeğe geçilmesi gerektiğini vurguladı. 

Cımbız, “ İftardan sonra içilecek bir iki bardak çay mideyi rahatlatmak adına çok önemli.  Tatlı olarak ise ağır şerbetli tatlılar yerine daha hafif ve besleyici olan güllaç, sütlaç gibi sütlü tatlıların tüketilmesini gereklidir.” şeklinle konuştu.

SAHURDA KAHVALTI ÜRÜNLERİ ŞART
Sahurun uzun bir ramazan günü için çok önemli ve gerekli olduğunu anlatan Cımbız, “ Sahur bu gibi uzun ramazan günlerinde ilk öğün olmasının dışından çok önemli ve oldukça gereklidir. Gün içerisinde tutulan orucun insanları zorlamaması için mutlaka sahur yapılmalı. Sahurda özellikle protein değeri yüksek olan yumurta ve süt ürünleri tüketilebilir. Kuru baklagillerin tüketilmesinde de fayda var. Ayrıca susatmayan kahvaltılıklar ve kavun, karpuz gibi meyveler de tercih edilmeli, aynı şekilde iftarda olduğu gibi sahurda da ağır besinlerden kaçınılmalıdır.” diye konuştu.  

Editör: Haber Merkezi