google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Sıcak Havada Sulanan Çiçekler Kuruyor

Ziraat Yüksek Mühendisi Melike Uludağ, sıcak havada sulanan çiçeklerin kuruyacağına dikkat çekerek sulama işleminin sabah veya akşam saatlerinde yapılmasını önerdi.

Sıcak Havada Sulanan Çiçekler Kuruyor
Ziraat Yüksek Mühendisi Melike Uludağ, sıcak havada sulanan çiçeklerin kuruduğunu, sulama işleminin sabah veya akşam saatlerinde yapılması gerektiğini belirtti

Yaz mevsimi ile birlikte artan hava sıcakları hem insanları hem bitkileri bunaltıyor. Özelikle süs olarak kullanılan canlı çiçeklerin sıcak havada olumsuz etkilendiğini belirten Ziraat Yüksek Mühendisi Melike Uludağ, ev hanımlarını canlı çiçek bakımlarıyla ilgili tüyolar verdi.  Uludağ, temmuz ayı ile birlikte etkisini iyice arttıran hava sıcaklıklarının canlı çiçekleri de olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, evlerde ve bahçelerdeki çiçeklerin akşam serin havada su ihtiyacının giderilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Uludağ, “Bitkilerin, yeterli besini var mı gübresi var mı, kontrol edilmeli. Sulama yapılırken özellikle serin vakitlerde sabah ve akşam serin zamanlarda yapılmalı. Bu sıcakta eğer bitkiye su verirseniz ya kuruyacaktır, ya da bitkiye zarar verecektir yani kaynamış su döker gibi oluyor, o yüzden serin havalarda sulanması gerekir. Bitkide hastalık veya yaprağında bit var mı onlara bakmak lazım ona göre özel bir solüsyon hazırlanabilir. Ya da Arap sabunlu su herkesin evinde vardır, doğal yoldan ilaç yapabiliriz evimizde, onu sıkabiliriz” diye konuştu.


Çiçeklerine çocukları gibi bakan ev hanımı Nihal Yolkolu ise, “Çiçekleri çok severim, bakımı da açık havada serin yerde kaldığı zaman bir şey olmuyor. Ben evde iki gün kalmadığı zaman bütün çiçeklerimin boynu bükülüyor, acıyorum suluyorum, tekrar canlanıyor” dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2017, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER