Sanko Üniversitesi’nden Halka Açık Konferans

SANKO Üniversitesi ve Şehitkamil Belediyesi işbirliğiyle, Şehitkamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü Prof. Dr. Özlem Soran tarafından “Kalp Damar Hastası Olmaktan Nasıl Korunuruz?” konulu halka açık konferans düzenlenecek.

Sanko Üniversitesi’nden Halka Açık Konferans
Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Soran, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Rektör Danışmanlığı görevini yürütürken, aynı zamanda ABD Pittsburgh Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Kalp damar hastalığına neden olan risk faktörlerinin ve kalp damar hastalıklarından korunma yöntemlerinin anlatılacağı konferans 14 Mayıs 2016 günü saat:13.30’da başlayacak. Konferansa dileyen herkes ücretsiz katılabilecektir.

Prof. Dr. Özlem Soran; 1996 yılında kardiyoloji (kalp ve damar hastalıkları)  uzmanı olduktan sonra Pittsburgh Üniversitesinde kalp yetmezliği bölümünde üst ihtisas yaptı. Pittsburgh Üniversitesinde yaptığı çalışmalar sonucunda EECP tedavisinin kalp yetmezliğinde kullanımını ispatlayan araştırmaları başlattı. Prof. Dr. Soran’ın çalışmaları sonucu 2002 yılında FDA, EECP tedavisinin kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmasına onay verdi. Bu araştırma sonuçları Prof. Dr. Ozlem Soran’ın 2001 yılında Pittsburgh Üniversitesinde EECP Tedavileri Laboratuvarı Direktörü olmasına ve dünyada EECP Tedavisi ve Kalp yetmezliği konusunda otör (son söz sahibi) konuma gelmesini sağladı. 

Amerikan (American College of Cardiology, American Heart Association) ve Avrupa Kalp Kongreleri dahil olmak üzere 120’nin üzerinde bilimsel toplantıya konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Soran, bilimsel ve akademik alanlarda 10’un üzerinde ödül sahibi. Prof. Dr. Özlem Soran, aynı zamanda 10 bilimsel prestijli yüksek kardiyoloji dergisinin editör kurulunda görev yapıyor. 

Prof. Dr. Soran’ın araştırmalarını yoğunlaştırdığı bir diğer alan kronik kalp yetmezliği tedavisi ve monitörizasyon programlarıdır. 2002 yılında ABD hükümetinden (Medicare ve Medicaid) 3 milyon dolarlık araştırma ödülü kazanan ve yaptığı araştırma 2009 yılında Amerikan Kalp Kongresinde o sene “Tıbba yön veren ilk 3 araştırma” arasına girip “Late Breaking Clinical Trial” sunumuna seçilen ilk Türk olan Prof. Dr. Soran, 2004 ve 2005 yıllarında Pittsburgh Üniversitesi en başarılı öğretim görevlilerinin onurlandırdığı “honors convocation”a davet edilerek “recognition” ödülü aldı. 

Kardiyoloji alanında 130’un üzerinde sunum ve yayını bulunan Prof. Dr. Soran aynı zamanda Pittsburgh Üniversitesi’nde Epidemiyolji mastırı yaptı, ikinci dal doçentliğini de Epidemioyoloji alanında aldı. Prof. Dr. Soran’ın ilgi alanlarından biri de koroner arter hastalığından korunma yöntemleridir.
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1539

banner1538

banner1541