google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Sağlık Müdürlüğü Bilgilendirme Stantları Açtı

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü “Akılcı İlaç Kullanımı”, “Organ Bağışı” ve “Yaşama Yol Ver" konularında kentimizde farkındalığın artırılması amacıyla Piazza AVM de stantlar açtı.

Sağlık Müdürlüğü Bilgilendirme Stantları Açtı
 02.08.2017 tarihinde, saat 10.30 da açılan stantlar üç gün süreyle devam edecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Ülkü Karakaya : Akılcı ilaç kullanımı (AİK) ilaç kullanırken  belirlenen doğru ilacın, doğru miktarda, doğru uygulama yoluyla, doğru zamanlamayla, yeterli bilgilendirme yapılarak ve maliyet uygunluğu da dikkate alınarak kullanılması ilkelerinin bütünüdür.

"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de ciddi bir sorun olan etkisiz, yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının giderek artması, bu konuda yaşanan sorunlara daha ciddi yaklaşılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Alınan doğrudan önlemler yanında, dolaylı önlemlerden biri olarak “Akılcı İlaç Kullanımı” uygulamaları devreye sokulmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların % 50′sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.

Uygunsuz ilaç kullanımında antibiyotikler başı çekmektedir. Antibiyotik direnci tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Antibiyotik-dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar, hastalığın ve ölüm oranlarının artması ve hastanede geçirilen sürenin uzaması ile sonuçlanmakta ayrıca tedavi maliyetlerinde de artışa neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımı, insanlardaki normal bakteriyel floranın değişmesine bu da çoğu kez antibiyotik dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına yan etkilerin görülmesine neden olabilmektedir." dedi.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Kahraman'da 112 Acil çağrı merkezinin gereksiz aranması ve ambulanslara yol verme konusunda da şöyle konuştu:

"Buradaki amacımız,112 Acil çağrı merkezinin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik farkındalığın artırılması konusunda bilgiler vermek, trafikte ambulansların 7 gün 24 saat faaliyette olduğu; ambulanslara yol vermenin, yaşama yol vermek olduğunu anlatmak ve ambulanslarımızın trafikte çok rahat bir şekilde ilerlemeleri, hastalarımıza daha kısa sürede ulaşmaları ve hastalarımızı da hastanelere en kısa sürede ulaştırmalarını ve halkımızın 112 hizmetlerinden en güvenli, en kaliteli şekilde faydalana bilmelerini amaçlamaktayız." diyen  Dr. Kahraman, Organ Bağışı konusunda da şunları söyledi: "Bilindiği üzere organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönemde organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır.

Bu nedenle farkındalık oluşturmak amacıyla Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü olarak 3 gün boyunca Piazza AVM’de bulunacağız. Bütün halkımızı bekliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER