Prof. Dr. Özgül; Yeni Türkiye Yolunda Sorumluluk Üstlenmeliyiz

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde 30 Ekim'de yapılacak rektör seçimleri için aday olan Prof. Dr. Sami Özgül, Yeni Türkiye yolunda herkesin sorumlulukları olduğunu belirterek, “Ben de ülkeme ve memleketime duyduğum sorumlulukla bu göreve talip oldum” dedi.

Prof. Dr. Özgül; Yeni Türkiye Yolunda Sorumluluk Üstlenmeliyiz
 Marka üniversite

Özgül, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin şu an gelişmiş üniversitelere kıyasla geride kalmış olmasından üzüntü duyduğunu belirtti . Özgül, rektör seçilmesi halinde KSÜ’yü  eğitim, bilim ve teknolojide “Dünya markası bir üniversite yapacağı” iddiasını tekrarladı. 

Yeni Türkiye yolunda sorumluluk

Prof.Dr. Sami Özgül,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık “Yeni Türkiye’nin güçlü üniversitelere ihtiyacı bulunduğunu vurguladığını” hatırlatarak şöyle devam etti:

“Dünya ile rekabetin yolu üniversitelerden geçiyor.  Üniversitelerin bilimsel niteliklerinden, kalitelerinden asla ödün verilmemesi ve daha da yükseltilmesi gerekir. Adaylığımın nedenlerinden birisi de Yeni Türkiye yolunda  sosyal sorumluluk almanın önemli bir borç olduğunu düşünmemdir”

Akademik huzur olacak

Prof.Dr. Sami Özgül, “ “Üniversite bünyesindeki  akademik huzur, kadroların zamanında temini, öğretim üyelerinin bilimsel çalışmalarının önündeki engellerin kaldırılması önceliklerim olacaktır. Saygın, nitelikli ve özgür bir üniversite için adayım. Sahip olduğum birikimim ve projelerimle geliyorum. Ancak ilk önceliğim, güler yüzlü bir yönetim sağlamak olacak. Öğrencisinden öğretim üyesine, vatandaştan personele kadar, rektörlük görevimi güler yüzle icra etmek için adayım” diye konuştu.

Bilimin  iktisadî kalkınmayı temin edecek bilgileri üretmenin yanında bir milletin ve toplumun hür ve bağımsız kalmasının imkânlarını da ortaya koyduğunu anlatan Prof. Dr. Özgül,  şöyle devam etti;

“Milletin bozulmamış kültürünü, üniversitenin tanımı gereği, önce kendisi özümlemek, sonra içinde bulunduğu toplumuna, geleneksel özlü değerlerin yeni nesillere itina ile aktarılmasını temin etmek yine üniversitelerin görevidir. Çünkü o değerler, toplumun kendisine varlık verdiği üniversitenin de yüzyılların birikimiyle zenginleşmiş olan millî kültürün de temelini teşkil etmektedir. “

Yaratıcı düşünceye sahip, disiplinli ve sağlam muhakemeli, tutarlı ve geniş ufuklu, yüksek nitelikli kişileri yetiştirmenin üniversitelerin görevi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özgül, “Bilim ve tekniğin gelişmesine katkı sağlamak, ülke ve dünya meselelerine çözümler getirmek, temel bilimlerin ülkemizde gelişmesine katkı sağlamak, uygulamalı araştırmalar yapmak; mevcut bilgi ve fikirleri yenileyip zenginleştirilerek korumak, meslek dallarının ihtiyacı olan elemanları yetiştirmek ancak güçlü üniversitelerle mümkün olur. Sütcü İmam Üniversitemizde bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum.”

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1542

banner1541

banner1543