KASKİ Genel Kurulu 11 Kasım’da Toplandı

Kısa adı KASKİ olan Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Kurulu Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda toplandı.

KASKİ Genel Kurulu 11 Kasım’da Toplandı
 Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Cemal Tanrıverdi başkanlığında toplanan KASKİ genel Kurulunda gündem maddeleri görüşüldü.

Gündemin 1. Maddesinde açılış, yoklama ve eski tutanak özetinin okunmasının ardından gündemin 2. Maddesinde2015-2019 dönemine ait KASKİ Stratejik Planın görüşülmesi ve gündemin 3. Maddesinde KASKİ 2015 Mali Yılı Performans Programın görüşülmesi 17 Kasım 2014 Pazartesi yapılacak oturuma ertelendi.

Gündemin 4. Maddesinde KASKİ 2015 Mali Yılı ve izleyen iki yılın (2016-2017) dönemine ait bütçe tasarısının görüşülmesi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 5. Maddesinde Nurhak kanalizasyon inşaatının kredi kullanılarak yapılması için yönetim kuruluna yetki verilmesi konusu ilerleyen maddelerde görüşüleceği için geri çekildi.

Gündemin 6. Maddesinde KASKİ Kuruluş, görev ve yönetimine ilişkin Teşkilat Yönetmeliğinin görüşülmesi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 7. Maddesinde KASKİ Yönetim Kurulu Çalışma Esasları Hakkında Yönetmeliğin görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 8. Maddesinde KASKİ Memur Disiplin Kurulu Yönetmeliğinin görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 9. Maddesinde KASKİ Personel Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliğinin görüşülmesi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 10 maddesinde KASKİ Teftiş Kurulu Yönetmeliğinin görüşülmesi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 11. Maddesinde Ödenek aktarımı konusu görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 12. Maddesinde KASKİ temsil, ağırlama, tören, tanıtma, fuar ve organizasyon giderleri yönetmeliğinin görüşülmesi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 13. Maddesinde KASKİ 1. Hukuk Müşavirliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin görüşülmesi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 14. Maddesinde KASKİ Tarifeler Yönetmeliğinde değişiklik yapılması konusu görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 15. Maddesinde KASKİ su ücreti tarifeleri görüşülmesi Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 16. Maddesinde daire başkanlıkları isim düzeltmesi konusu oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 17. Maddesinde dolu ve boş kadro değişikliği ve kadro ihdası konusu oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 18. Maddesinde kadro ihdası konusu oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 19. Maddesinde Nurhak Kanalizasyon inşaatı kredi talebi görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 20. Maddesinde Türkoğlu Atıksu Artıma Tesisi inşaatının kredi talebi konusu oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin dilek ve temenniler bölümünde bir önceki genel kurulda Meclis Üyesi Kadir Tanış’ın su taşkınlarına karşı KASKİ’nin ne gibi faaliyetler yapmayı planladığı sorusuna ilişkin KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok, olası yağmur ve su taşkınlarına karşılık gerek şehir merkezinde gerekse ilçelerde aciliyet arz eden bölgelerde ızgara döşeme, kanalizasyon ve taşkın önleme konularında çalışmaları yürüttüklerini söyledi.


Çağlayancerit Meclis Üyesi Mustafa Çolak’ın Küçükcerit’te su borularının asbesli olmasından dolayı kansere yakalanma riskinin fazla olduğunu ve bu konuda KASKİ’nin neler yapabileceğinin sorulması üzerine KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok, planlarında içme suyu şebekelerini değiştirilmesi olduğunu ifade ederek: “Sadece Çağlayancerit’te değil, bir çok ilçemizde ve bazı bölgelerimizde asbesli su boruları mevcut. Bu boruların değiştirilmesini yapacağız. Ancak ondan daha da acili içme suyu şebekesi olmayan bölgelerimizde şebeke döşeme çalışmalarımızı tamamlayarak insanlarımıza içme suyu götüreceğiz. İçme suyu şebekelerimizi döşedikten sonra da mevcut olan eskimiş şebekelerin değiştirilmesi konusunda çalışmalara başlayacağız” dedi.

Nurhak Belediye Başkanı Ahmet Akkuş’un su faturaları üzerinde yazılı yüzde 10 indirim sadece şehir merkezinde geçerlidir ibaresi hakkında bilgi isteyerek: “Eğer indirim söz konusu ise o zaman bunu sadece şehir merkezinde değil ilimizin genelinde yapsak daha iyi olmaz mı?” diye sordu.

Bunun üzerine KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok: “Biz göreve geldiğimizden bu yana su fiyatlarında herhangi bir oynama yapmadık. Su bedeli konusunda 30 Mart seçimleri öncesinde su fiyatı ne ise halen aynı tarife üzerinden gitmekteyiz. Yüzde 10’luk indirim konusuna gelince de yüzde 10’luk indirim daha önce Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yapılan bir uygulama imiş. Biz aynı şekilde devam ettiriyoruz. Ancak şunun bilinmesini istiyorum. Şehir merkezinde yapılan bu yüzde 10’luk uygulamaya rağmen ilçelerimiz suyu şehir merkezinden daha aşağı bir fiyata alıyor. Bu indirim konusunda biz herhangi bir uygulama yapmadık. Önceden beri gelen bir uygulama” diye cevap verdi.

Belediye Meclis Başkanvekili Cemal Tanrıverdi, genel kurula katılamayan üyelerin izinli sayılmalarına ilişkin teklifin oybirliği ile kabul edilmesinin ardından ertelenen maddeleri 17 Kasım 2014 Pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının akabinde takriben saat 15.30’da tekrar toplanmak üzere oturuma ara verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2014, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1542

banner1541

banner1543