Kadına Şiddet Çözüm; Eğitim!

Kadına şiddet gün geçmeden artmaya devam ediyor. Bunlardan bazıları boşanma evresinde bazıları ise boşandıktan sonar gerçekleşti. Kadına şiddetin gün geçtikçe arttığını belirten Zirve Üniversitesi Aile ve Kadın Çalışmaları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci, “Kadına yönelik şiddetin temel nedeni kadının ikincil bir varlık olarak görülmesi, kadının insan hakları bilincinin toplumda yerleşmemiş olmasıdır.” dedi.

Kadına Şiddet Çözüm; Eğitim!

Yasaların hiçbir zaman tek başına yeterli olmadığını belirten Keskinci, “Bir cezanın etkin olması için caydırıcı olması önemlidir. Bu nedenle cezaların arttırılması elbette cezanın etkisini de arttıracaktır. Ancak her zaman söylediğimiz gibi en fevkalade yasalar dahi bu sorunu çözmeye tek başına yeterli olmaz. Kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin olmadığı bir toplumda sadece yasalar yeterli değildir.” şeklinde konuştu.

“Toplumun, şiddeti aile meselesi veya olağan olarak görmekten vazgeçmesi gerekir.” diyen Keskinci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle, bireyleri eğitim yolu ile bilgilendirip bilinçlendirmek gerekir. Planlı, akılcı, derinliği olan, özgürlükçü bir eğitim planı ile uzun vadeli ve stratejik bir yaklaşımla çözüme odaklanmalıyız. Şiddetin patolojik, psikolojik ve sosyo-ekonomik bir çok nedeni vardır.  Çok boyutlu bir sorun olan şiddet sorunu tek bir enstrümanla, sadece kanunlarla ortadan kaldırılamaz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2014, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1539

banner1538

banner1541