Gevher; Kadir Gecesinin İdrakiyle Ondan Nasiplenmeliyiz

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammet Gevher Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Müftü Gevher mesajında Kadir gecesinin idrakinde olunması gerektiğine vurgu yaptı, bin aydan hayırlı olan bu geceden nasiplenmeliyiz dedi.

Gevher; Kadir Gecesinin İdrakiyle Ondan Nasiplenmeliyiz
İl Müftüsü Muhammet Gevher terörün kanlı yüzünü bir kez daha gösterdiğini belirtti masum insanların öldürülmesine vesile olanları şiddetle kınadı.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammet Gevher; “Maddi ve manevi pek çok hikmet ve rahmeti, bereket ve mağfireti bünyesinde barındıran Ramazan ayının son günlerini idrak ederken Yüce Allah’ın lütfuyla 01Temmuz Cumagünü akşamı “Kadir Gecesi”ne ulaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayacağız.

Sema kapılarının açılarak esenlik ve güvenliğin her tarafa yayılacağının, Cenab-ı Mevlâ’ya açılan ellerin, yükselen dua ve yakarışların kabul edileceğinin bildirildiği bu geceyi “bin aydan daha hayırlı” kılan, Kuran-ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlamasıdır. Kadir gecesini idrak etmenin ve ondan nasiplenmenin yolu Kur’an-ı Kerim’in eşsiz mesajını anlamaktan ve onun aydınlattığı istikamette yürümekten geçer.

“Aklen ve fikren diri olanları” uyarmak için gönderilen Kur’an, bize kendimizi hikmet aynasında görmemiz ve Rabbimizi tanımamız için rehberlik etmekte, varoluşun ve hayatın anlamını göstermektedir. O, dünya ve ahiret mutluluğunun yol haritasıdır. Bunun için de Kur’an-ı KerimYüce Yaratanımıza karşı ödevlerimizi, hem de kendimize, yakın ve uzak çevremiz ile bütün insanlara karşı sorumluluklarımızı hatırlatır. Kur’an insanlar arasında adaleti, işi ehil olana vermeyi, hakka razı olmayı, başkasının hakkına göz dikmemeyi, sevgiyi, yardımlaşma ve kardeşliği, davranışlarda doğruluk ve dürüstlüğü emreder.

Kardeşlerim. “iyilik İdeali”nin zedelendiği bir zaman diliminde, savaşların, işgallerin ve şiddetin had safhaya çıktığı bir yerkürede yaşıyoruz. İyiliği arayan, iyiliksiz kalan, iyilik için çırpınan, iyiliğe muhtaç, iyilikten bihaber, bin bir türlü insana ulaşmak, her birine iyilik götürmek gibi büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Dünyanın önemli bir bölümü açlık, sefalet ve korku içinde, temel ihtiyaçlarını karşılamanın mücadelesini verirken, diğer bir bölümü sorumsuz ve ölçüsüz bir tavırla yapay ihtiyaç ve arzuların peşinde koşuyorsa, iyilik tasavvurunu yeniden gözden geçirmesi için şu mübarek

Kadir gecesinde insanlığa açık ve acil bir çağrıda bulunuyoruz. Gelin iyilikler ve gönüller yapmaya kendimizi adayalım.

Peygamber Efendimiz “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” diyerek dua etmemizi tavsiye etmektedir. İnanıyoruz ki, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz günahlardan, gerçekten pişman olur ve onlara bir daha dönmemeye karar verirsek, kendimizle hesaplaşıp kulluk ve sorumluluk bilincimizi yenileyebilirsek Yüce Rabbimiz bizleri affedecek, bizleri mağfiret edecektir. Öyleyse, bu mübarek gecenin rahmet ve mağfiret ikliminde Yüce Allah’tan bize imanı sevdirmesini, bizleri samimiyetten ve istikametten ayırmamasını, doğruyu bulduktan sonra kalplerimizi eğriltmemesini ve bizleri affetmesini dileyelim.

Kardeşlerim. Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini; kardeşliğimizin simgesi ve sevinç kaynağımız olan Ramazan Bayramına kavuşma sevincini yaşarken, İstanbul’da 36 kişinin hayatını kaybetmesine, yüzü aşkın kişinin yaralanmasına sebep olan terör; kanlı ve cani yüzünü bir kez daha göstermiştir.

Bu vesile ile şu ana kadar hayatlarını kaybeden tüm masum insanlarımıza ve şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına da sabırlar dilerken askerimizin, polisimizin, masum vatandaşlarımızın şahadetine vesile olan canileri ve onların destekçilerini şiddetle kınıyor ve onları Allah’a havale ediyorum.
Kandilimiz Mübarek Olsun.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1542

banner1541

banner1543