Dr. Çitil; Suriyeli Kardeşlerimize Kapılarımızı ve Yüreğimizi Açtık

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Üyesi Dr. Mehmet İlker Çitil, Suriyeli Misafirlerimizin yoğun olarak yaşadığı Şanlıurfa’da Uluslar arası Doktorlar Birliği, Montada AİD ve Şifaeli Derneği tarafından ortaklaşa yaptırılan Suriye Yaşam Merkezinin açılış törenine katıldı.

Dr. Çitil; Suriyeli Kardeşlerimize Kapılarımızı ve Yüreğimizi Açtık
Suriyeli engelli çocuklarımıza yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulacağı yaşam merkezinin açılışına, aralarında AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, Şanlıurfa Milletvekili Eşref Fakıbaba, Uluslar arası Dokorlar Birliği Dernek Başkanı Uzm. Dr. Mevlüt Yurtseven, İHH Yönetim Kurulu Üyesi Mukadder Tanok ile yerel yetkililer ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
Açılış töreninde bir konuşma yapan Dr. Mehmet İlker Çitil, Ülkemize sığınan Suriyeli kardeşimize ilk günden beri kapılarımızı ve yüreğimizi açtığımızı ve bu sayede Ensar Muhacir kardeşliğinin en güzel örneklerini sergilendiğini kaydetti.

Dr.Çitil, açıklamalarının devamında ise şunları ifade etti. “Bugün Burada Uluslararası Doktorlar Birliği ile Londra Merkezli Derneğin proje ortağı olarak yürüttüğü çalışma neticesinde yaptırılan ve Suriyeli Misafirlerimizin engelli çocuklarına hizmet edecekfizyoterapi merkezi ve çocuk dostu alanlar içeren yaşam merkezinin açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu vesile ile hepinize ayrı ayrı hoşgeldiniz diyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Malumunuz olduğu üzere Suriye’de 2011 yılında baş gösteren eden iç şavaş ve kaosortamı nedeniyle milyonlarca Suriyeli kardeşimiz,evlerini, yurtlarını terk etmek suretiyle daha emniyetli ülkelere sığınmak zorunda kalmışlardır.

Dünya üzerinde tahminen 4,7 milyon Suriyeli Mülteci olup bunun yaklaşık 2,7 Milyon civarı ülkemizde misafir edilmektedir.  Avrupa Ülkelerindeki farklı uygulamalara rağmen, Ülkemize sığınan Suriyeli kardeşimize ilk günden beri kapılarımızı ve yüreğimizi açtık. Ensar Muhacir kardeşliğinin en güzel örneklerini sergiledik. Bu kurulan gönül köprüleri ve gönül kardeşliği dünya döndükçe aynı samimiyet ve aynı sıcaklıkla kalmaya devam edecektir. 

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kendi vatandaşlarımıza sunduğumuz bütün imkanları aynı şekilde Suriyeli Mülteci kardeşlerimize de sunmaktayız. 

Bizler, Türk-İslam kültürü gereği, kapımızı çalan misafirimize çok kıymet verir hürmet gösteririz. Kutlu Peygamberimizin de buyurduğu üzere; “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” düsturundan hareketle, komşumuzun yaralarını sarıp, kol kanat germeyi ve ekmeğimizi onlarla bölüşmeyi bugün olduğu gibi yarınlarda da yapmaya devam edeceğiz.

Kendi memleketim Kahramanmaraş’ta, Hatay’da, Kilis’te, Gaziantep’te, Adıyaman’da, Malatya’da ve bugün içinde bulunduğumuzpeygamberler şehri Şanlıurfa’mızdaki Mülteci kamplarımızda;alış veriş merkezlerinden, sağlık tesislerine varıncaya kadar insani yaşam gereklerinin üst seviyelerde sağlandığı bir ortamda Suriyeli kardeşlerimize hizmet verilmektedir. Bu hizmetler sadece yeme, içme, barınma ile sınırlı kalmayıp; gerek devletimiz gerekse duyarlı sivil toplum kuruluşlarımızın emek ve gayretleriyle pek çok proje de hayata geçirilmiştir ve aynı duyarlılıkla yapılmaya devam edecektir.

Dil kursları, meslek edindirme kursları, hobi kursları, eğitim-öğretim faaliyetleri, ayni ve nakdi yardım kampanyaları, üniversite çağındaki öğrencilerin üniversitelere yerleştirilmesi ve açılan yaşam merkezleri ile savaşın soğuk yüzü ile karşı karşıya kalan özellikle çocuk, yaşlı ve kadınların bir anlamda hayata yeniden utunmaları ve hafızalarındaki kötü hatıraları silme adına ciddi ölçüde gayret gösterilmektedir.

Uluslararası Doktorlar Birliğimizin; dünya üzerindeki pek çok yerde yardım ve tedaviye muhtaç, mağdur ve hayati tehlikesi bulunan insanın yanında olup, onları tedavi edip yaşama tutunmalarını sağlayarak eşrefi mahluk olan insana hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım yaptığı hepimizin malumudur. Bir hekim milletvekili olarak yakın zamanda, kendilerinin nazik davetleri üzerine birlikte gittiğimiz Bosna Hersek’te de bir merkez ofisi açılışına bizzat katılıp, bu ulvi yolda onlarla kol kola yol yürümenin de ayrıca hazzını ve mutluluğunu yaşadım.” Şeklinde konuştu. 

Uluslararası Doktorlar Birliğinin, iyilik zincirine bir halka daha ekleyerek bugün inşallah açılışını yapacağımız, bu rehabilitasyon merkezimizin; başta Suriyeli Mülteci kardeşlerimiz olmak üzere tüm Şanlıurfa’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum diyen Milletvekili Dr. Mehmet İlker Çitil, “bu binanın yükselmesinde emeği geçen, çorbada tuzu bulunan tüm iyi yürekli kişi-kurum ve kuruluşa da en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile sizlerin ve tüm İslam Coğrafyasının yaklaşan ramazanı şeriflerini de şimdiden tebrik ediyorum” diyerek açıklalamalarını bitirdi.
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1542

banner1541

banner1543