Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen Aile Akademisi’nde çocuk eğitimi anlatıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitim seminerine Pedagog Ali Çankırılı konuşmacı olarak katıldı.

‘Bağırmadan, Sinirlenmeden, Ceza Vermeden Çocuklara Söz Geçirme’ konusunda eğitim veren Pedagog Ali Çankırılı, bu tür eğitim programlarına genellikle annelerin katıldığını, oysa babaların da katılması gerektiğini işaret etti.Bazı anekdotlar sunarak eğitim veren Çankırılı, çocuk eğitiminde anne ve babanın ayrı ayrı sorumluluğu olduğuna dikkat çekerek, çocuk eğitiminde ebeveynlerin daha dikkatli ve kararlı olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Çankırılı yaptığı açıklamada: “Katıldığım hemen bütün anne-baba okulu seminerlerinde hafta sonları da dahil annelerin ağırlıkta olduğunu babaların katılmadığını görüyorum.

Geleneksel kültürümüzde çocuk eğitimlerinin annelerin görevi olduğu düşüncesi ağır basmaktadır. Çocuk anne-babanın ortak meyvesidir. Çocuğun eğitiminden ve terbiyesinden anne kadar baba da sorumludur” dedi.

Çocuk eğitiminde babaların yanlışları olduğu kadar annelerin de hata yaptıklarına değinen Çankırılı: “Zaman zaman karşılıyoruz. Anneler evlerinde özellikle kızlarına ev işi konusunda seçici davranıyorlar. Ev işi konusunda kızlarına iş yaptırmayarak ‘benim kızım okuyacak’ diyorlar.

Okuyan genç kızlarımız, meslek edinecek, kariyer yapacak, işgücüne katılacaklar. Bu genç kızlarımız aynı zamanda eş olacak, anne olacaklar. Kariyer yaparken aynı zamanda yuva kurmaya, eş olmaya ve anne olmaya da hazırlanmalılar. Bu konuda kitaplar okumalı, evlilik ve anne-baba okullarına devam etmeleri gerekmektedir” diye konuşarak aileleri uyardı.