Bisikletle Keşfet Derneği kurulduğu 2017 yılından bu yana Kahramanmaraş’ın tanıtımına ışık tutmaya devam ediyor.

Avrupa Hareketlilik Haftası münasebetiyle Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Bisikletle Keşfet Derneği Başkanı Selim Cankuş, amaçlarının Kahramanmaraş’ın tanıtımına bir nebze de olsa katkı sağlamak olduklarını söyledi.

Başkan Cankuş yaptığı açıklamada: “Avrupa hareketlilik haftası sebebiyle “Bisikletle Keşfet Derneği" olarak ‘’2020 sıfır emisyon’’ sloganını rehber edinerek bisiklete binmeyi özendirmek için bir çalışma başlattık.

Bilinmelidir ki; bisiklet kullanmak çevreyi korumaya karşı son derece etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte bisiklet, bütün insanlarda hem kişisel özgürlük hissi uyandırır hem de fiziksel ve zihinsel gücümüzü keşfetmenizi sağlar.Aynı zamanda akıcı ve eğlenceli bir sürüş deneyimi yaşatır.

Âcizane bizlerde; Birkaç arkadaşımızla 2017 yılında kurmuş olduğumuz Bisikletle Keşfet Derneği ile şehrin stres, gürültü ve hareketsiz ortamından çıkarak, hayatımıza hareket kazandırmak ve Kahramanmaraş’ımızın doğal güzelliklerini keşfetmeyi hedefledik.

Bu aktivite ile bir yandan sağlıklı yaşam faaliyetlerini özendirirken; bir yandan da drone çekimleriyle Kahramanmaraş’ımızın tabiat güzelliklerini, tarihi dokusunu ve turistik yörelerini ön plana çıkarmaktayız.

Yaptığımız çalışmaları görsel ve yazılı basın yayın organları ile sosyal medyada paylaşarak Kahramanmaraş’ımızın tanıtımına katkıda bulunduk” diye konuştu.

Modern hayatın getirdiği hareketsizlik

Başkan Cankuş, Bisikletle Keşfet Derneği’nin kuruluş amacına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bizleri Bisikletle Keşfet Derneği bünyesinde Kahramanmaraş’ın farklı mekânlarında etkinlikler düzenlemeye sevk eden sebep, modern şehir hayatında görülen hareketsizlik, hareketsizliğinde devamında ortaya çıkan rahatsızlıklardır.

Dernek bünyesinde yürüttüğümüz faaliyetlere bakıldığında, spor faaliyetlerini yürütmenin yanında, Kahramanmaraş’ın tarihi mekânlarını, dağ, yayla, orman, su kaynakları ve nehirlerini, diğer ifadeyle doğal güzelliklerini de keşfetmek üzere programlar düzenliyoruz. Amacımız, bisiklet sporunu oksijeni bol yerlerde yapmak.

Bilindiği üzere, kapalı alanda yapılan sporlara kıyasla açık havada yapılan sporlar daha faydalı. Oksijeni bol yerlerde spor yaptığımızda, biliyoruz ki kan dolaşımımız, nefes alış verişlerimiz düzelmekte, şehrin kirli havasından olumsuz yönde etkilenen bedenlerimiz kendine gelmektedir. Kahramanmaraş’ın bisikletle ulaşılabilen, doğal güzelliklerini keşfetmek ise, yaptığımız spora ayrı bir tat, renk ve zenginlik kazandırmakta.”

Bisiklet Kullanımını artırmayı hedefliyoruz

Bisikletle Keşfet Derneği olarak il genelinde bisiklet kullanmayı yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Cankuş: “Bizleri Bisikletle Keşfet Derneği bünyesinde Kahramanmaraş’ın farklı mekânlarında etkinlikler düzenlemeye sevk eden sebep, modern şehir hayatında görülen hareketsizlik, hareketsizliğinde devamında ortaya çıkan rahatsızlıklardır.

Dernek bünyesinde yürüttüğümüz faaliyetlere bakıldığında, spor faaliyetlerini yürütmenin yanında, Kahramanmaraş’ın tarihi mekânlarını, dağ, yayla, orman, su kaynakları ve nehirlerini, diğer ifadeyle doğal güzelliklerini de keşfetmek üzere programlar düzenliyoruz. Amacımız, bisiklet sporunu oksijeni bol yerlerde yapmak.

Bilindiği üzere, kapalı alanda yapılan sporlara kıyasla açık havada yapılan sporlar daha faydalı. Oksijeni bol yerlerde spor yaptığımızda, biliyoruz ki kan dolaşımımız, nefes alış verişlerimiz düzelmekte, şehrin kirli havasından olumsuz yönde etkilenen bedenlerimiz kendine gelmektedir. Kahramanmaraş’ın bisikletle ulaşılabilen, doğal güzelliklerini keşfetmek ise, yaptığımız spora ayrı bir tat, renk ve zenginlik kazandırmakta” diye konuşarak ilgililerden destek beklediklerini ifade etti.

Editör: Haber Merkezi