Kirişci, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Mehmet Şahin, Tuba Köksal, Ömer Oruç Bilal Debgici, Mevlüt Kurt, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Cüneyt Doğan ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel ile Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

6 Şubat depremleri “En”’lerin depremi

Kirişci, “6 Şubat Kahramanmaraş depremleri pek çok bakımdan diğer depremlerden farklılık göstermektedir. Depremde nelerimizi kaybetmedik ki, ama kaybetmediklerimiz de vardı bunlar inancımız, güçlü ve aziz milletimiz ve dünya liderimiz cumhurbaşkanımızdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni atanan iki bakanı öncelikli ziyaret için Kahramanmaraş'a yönlendirdiğini belirten ve bundan ziyadesiyle mutlu olduklarını kaydeden Kirişci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a ve Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu'na bakan olduktan sonra ilk programlarını Kahramanmaraş'a yapmaları dolayısıyla teşekkür etti.

Kirişci, "Kahramanmaraşlı yerel siyasiler olarak en büyük gücümüz ve sermayemiz aramızdaki birliğimiz ve beraberliğimizdir. Bundan asla taviz vermeyeceğiz. Rabbim muhafaza eylesin ve geliştirsin inşallah." dedi.

Kirişci, ziyareti esnasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum'un her bir talebi tek tek dinlediğini ifade ederek, "(Bakan Kurum) İlçeler bazında teslim edilen, inşaası devam eden, ihale çalışmaları sürdürülen konut, işyeri, kent tasarımı çalışmalarını, rezerv alan faaliyetlerini tek tek ele aldı." bilgisini paylaştı.

Kurum'un Kahramanmaraş programının ardından Elbistan'a yaptığı ziyarete de dikkati çeken Kirişci, "Bir siyasi ayrım peşinde olmadık, ilçelere yaklaşımlarımızda hizmet esas oldu. Söz konusu Kahramanmaraş olunca işimiz siyaset değil, hizmettir" diye konuştu.

Kirişci, "Elbistan'da kapsamlı bir görüşme yaptık ve Belediye Başkanı başta olmak üzere yerel aktörlerle bir araya geldik. Rezerv alan, kentsel dönüşüm çalışmaları ve benzeri konularda ortak kararlar alındı. İlçenin kendisi kendi kararını verdi; Bakan bey de bunları not aldırdı, gereğinin yapılacağını belirtti." dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Görgel tarafından Kahramanmaraş'a raylı sistem sözünün verildiğini de hatırlatan Kirşci, Bakan Kurum'un Kahramanmaraş'tan ayrılmadan verdiği talimatı doğrultusunda İlbank ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının raylı sistem konusunda müşterek çalışmaya başladığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Memişoğlu'nun Kahramanmaraş ziyaretine de değinen Kirişci, "Sayın Bakanımız, bu ziyaretleri sonrasında inşaatları devam eden Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurhak Acil Durum Hastanelerinin yıl sonuna kadar tamamlanarak aralık ayının başında hasta kabulünün gerçekleştirilmesi için gerekli talimatı verdi." bilgisini paylaştı. Kirişci, şunları kaydetti:

"Başta siz basın mensupları olmak üzere aziz Milletimizin her bir ferdini yapılanları yerinde görmeleri ve misafirimiz olmaları için Kahramanmaraş'a davet ediyoruz."

"Yeni Kahramanmaraş"

Kirişci, 6 Şubat depremleri sonrası Kahramanmaraş'a yapılan yatırımları, "Şehrin yeniden ihyası ve inşası" değil "Yeni Kahramanmaraş" mottosuyla duyurdu. Kirişci, şunları kaydetti.

"Kahramanmaraş'ta binaların yüzde 22'si, bağımsız bölümlerin yüzde 25'i, nüfusun ise yine yüzde 22'si, depremden etkilendi, deprem sonrası kalıcı konut ve köy evleri teslimi hızla gerçekleştirilmeye başlandı. 17 bin 592 kalıcı konut ve köy evini hak sahiplerine iki ayrı kurada teslim edildi, çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor."

Kahramanmaraş'ta 2 bin 326 ilave yatak hizmete alınacak

Kirişci, Kahramanmareaş’ta sağlık alanında bin 939 olan yatak kapasitesinin 6 Şubat depremleri sonrası yüzde 25'inin kullanılamaz hale geldiğini belirterek, 600 yataklı Ferhuş Hastanesi, 400 yataklı Kahramanmaraş Acil Durum Hastanesi, 120 yataklı Türkoğlu Acil Durum Hastanesi, 56 yataklı Nurhak Acil Durum Hastanesi, 150 yataklı Afşin Devlet Hastanesi ve 1000 yataklı Kahramanmaraş Şehir Hastanesi'nin yapımı tamamlandığında 2 bin 326 ilave yatağın vatandaşın hizmetine sunulacağını kaydetti.

Öğrenciler deprem sonrası tekrar şehre geri döndü

Kahramanmaraş’ta eğitim tesisleri ile ilgili olarak da Kirişci, “Depremden hemen sonra 19 eğitim binamız yıkıldı, 12 eğitim binamız acil yıktırılacak ve 64 eğitim binamıza ise ağır hasarlı tespiti yapılmıştır. Bu binalarımızın tamamının yıkım işlemleri tamamlanmıştır.

6 Şubat depremi sonrası ise 2023 yılında ve 2024 Nisan ayı itibariyle 23 adet proje (320 derslik) tamamlanmıştır.

2024 yatırım programı içerisinde 108 Adet Proje 1.838 Derslik, 900 Öğrenci Kapasiteli 5 Pansiyon, 6 Atölye ve 2 Spor Salonu yapımı yer almaktadır.

65 Proje 1148 Derslik yapımı devam etmektedir. 37 Proje 630 Derslik, 900 Öğrenci Kapasiteli 5 Pansiyon, 2 Spor Salonu ve 2 Adet Atölyenin Yaklaşık Maliyet Çalışmaları devam etmektedir.

6 Proje 60 Derslik Proje ise ihale aşamasında olup ihale süreçleri devam etmektedir.

Depremden önce öğrenci sayısı 296.033 iken mevcut öğrenci sayısı 271.511 olup öğrenci sayısı 24.522 azalmıştır.” dedi.

Sanayi ve teknolojide Kahramanmaraş için önemli bir adım atıldığını kaydeden Kirişci, şöyle konuştu:

"Merkez ve tüm ilçeleri ile birlikte Cazibe Merkezleri Programı kapsamına alındı, kente yapılacak yatırımlar Bölgesel Teşvik Sistemi'nde 6. Bölge Teşviklerinden faydalanacak.

Türkiye'de Kahramanmaraş iplik üretiminin yüzde 35'ini, elektrik üretiminin yüzde 8'ini, dokuma kumaş üretiminin yüzde 15'ini, tekstil sektöründeki istihdamının yüzde 10'unu, çimento üretiminin yüzde 10'ununu, kağıt üretiminin yüzde 20'sini gerçekleştiriyor. Kahramanmaraş 40 ton altın üretimiyle ikinci, 22 ayar altın imalatında birinci il."

Kirişci, bu vesileyle depremde zarar gören Kuyumcu Kent'in güçlendirilmesi işi için ihalenin de 12 Temmuz 2024 tarihinde yapılacağını duyurdu.

Kahramanmaraş, havacılık, uzay ve savunma sanayinde üs olma yolunda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Şubat Depremlerinin sene-i devriyesi münasebetiyle 6 Şubat 2024 tarihinde Kahramanmaraş’ı teşrifi ve o günkü talimatları Şehrimiz için Türkiye Yüzyılı sürecinde adeta yol haritası olmuştur.

TUSAŞ "İskan ve İstihdam" Projesi ile TUSAŞ için uçak yapısalları üreten tesisinin Türkoğlu ilçesinde kurulduğunu ifade eden Kirişci, tesisin üretime başladığını ve ilk ihracatını mayıs ayında ABD'ye yaptığını bildirdi.

Kahramanmaraş'ın havacılık, uzay ve savunma sanayinde Kahramankazan'dan sonra üs olma yolunda ilerlediğini de söylen Kirişci, "Türkoğlu'ndaki tesisin dışında daha büyük bir tesis için talep topluyoruz. 168 hissedar ile 220 milyon dolarlık sermayeyi toplamış durumdayız. Kahramanmaraş Havalimanı'nda pistin yanı başında bu tesisi kuracağız." dedi.

ILS aletli yaklaşma sistemi eylül ayında hizmete girecek

Büyükşehir’de Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı Büyükşehir’de Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

Kirişci, “Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin dört gözle beklediği ILS aletli yaklaşma sistemi ile ilgili cihazın tesisine yönelik altyapı inşaatı tamamlanmıştır.

ILS Sistemi Temini ve Tesisi işi için yüklenici firma ile 30.01.2024 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. 

ILS sisteminin Eylül ayı içerisinde montajlarının ve uçuş kontrol testlerinin yapılarak hizmete verilmesi planlanmıştır. 

Ayrıca Kahramanmaraş Havalimanında bulunan ve uçaklara yön bilgisi veren CVOR cihazı da daha hassas ve çevresel şartlardan daha az etkilenen, gelişmiş DVOR cihazı ile değiştirilmiş olup uçuş kontrol testleri yapılmaktadır.” dedi.

Editör: Melek Özgür