Kahramanmaraş Barosu’na kayıtlı Elbistanlı Avukat Sinan Ölker Elbistan Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında zehir soluyan Elbistan’la ilgili yetkililerin hiçbir şekilde önlem almadıklarını bu işin de peşini de bırakmayacaklarını söyledi.

Avukat Ölker Elbistan’da hava kirliliği oluşturduğu iddiasıyla Mutlucan Şeker Fabrikasıyla ilgili Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet dilekçesi verdi. Elbistan Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında Elbistan’ın hava kirliliğine dikkat çeken Avukat Ölker konunun takipçisi olacaklarını da dile getirdi.

Elbistan’ın havasının hem Termik Santrali hem de Şeker Fabrikası nedeniyle kirletildiğini öne süren Elbistanlı Avukat Sinan Ölker Elbistan’ın uzun yıllardır hava kirliliği nedeni ile mücadele verdiklerini hatırlatarak şöyle konuştu; “Yıllardır, bir taraftan termik santrallerin bacalarından, bir taraftan da şeker fabrikasının bacasından çıkan zehirli gazların oluşturduğu kirli havayı solumaktayız. 

ELBİSTAN KİRLİLİKTE DÜNYADA 5’İNCİ SIRADA

CREA tarafından hazırlanan 2020 dünya hava kirliliği raporunda, Afşin ve Elbistan tüm Dünya’da kömürlü termik santrallerden salınan kükürtdioksitten kaynaklı hava kirliliği sıralamasında 5. sırada yer almaktadır.

KANSER HASTALIĞIYLA MÜCADELE EDİYORUZ

Hepimizin ailesinde en az bir kişinin hava kirliliği sebebiyle kanser hastalığıyla mücadele ettiğine şahit oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde şeker fabrikasının bacasından çıkan siyah dumanı Elbistan halkı bir kez daha üzüntüyle izledi. İlçemiz hava kirliliğiyle ilgili yıllardır kaderine terk edilmiş durumda. Bugüne kadar yöneticiler ve yetkililerin konuyla ilgili bir tek önlem dahi almadığını hepimiz biliyoruz.

ARTIK DUR DEMEK İSTİYORUZ

Bu konuya artık dur diyebilmek adına, Elbistan’ın temiz havaya kavuşması ve evlatlarımızın sağlıklı birey olarak yetişmeleri açısından bugün itibariyle elimizi değil gövdemizi taşın altına koyacağız. Mutlucan şeker Fabrikası’nın bacasından çıkan zehirli dumanın çevre kirliliğine yol açması sebebiyle Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğumuzu tüm kamuoyuna bildirmek isterim. Bu konunun yakın takipçisi olacağıma şartlar ne olursa olsun, geri adım atmayacağıma söz veriyorum.”