Vali Mükerrem Ünlüer, yayınladığı mesajında; “Bugün, Aziz Milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlattığı destansı Kurtuluş Savaşımızın zaferi neticesinde kurulan Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü Türkiye’nin Yüzyılı vurgusuyla kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Cumhuriyet, her türlü imkânsızlıklara rağmen çok ağır bedeller ödenerek, örnek vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla gösterilen kahramanlığın eseridir.

Şehrinin işgal altında olmasını, hiçbir zaman kabul etmeyen Maraş halkı da vatanını ve bayrağını savunmak için zor koşullar altında, büyük bir mücadele örneği sergileyerek, kurtuluş savaşının ilk kıvılcımını ateşlemiştir.

Sütçü İmam, Arslan Bey, Şahin Bey, Ali Saip Bey ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarının göstermiş olduğu destansı mücadele sayesinde, ezelden beridir hür yaşamış Türk Milleti, Kurtuluş Savaşı’nı da bu azimle kazanmıştır.

Bu ülkenin fertleri olarak, atalarımızın emaneti olan bu güzel vatanı ve bağımsızlığımızı daima muhafaza etmek, Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak, Türkiye’yi dünyanın lider ülkelerinden biri haline getirmek için, el ve gönül birliği halinde çalışmak, bu cennet vatanı bizlere armağan eden ecdadımıza, şehitlerimize ve gazilerimize minnet borcumuzdur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne, bölünmez vatan toprakları üzerinde, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesi altında, tek millet olarak yaşama uğrunda her şeyini feda edebilme anlayışına sahip olduk, bu ruhu da tüm benliğimizde hissetmeye ve yaşatmaya devam edeceğiz.

Değerli Hemşehrilerim;

Bizler bu anlamlı günde, vatanın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canlarını feda edenleri hiçbir zaman unutmayacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılında belirtilen hedeflere ulaşmak ve ülkemizi muassır medeniyetlerin üzerine çıkarmak için aldığımız görevi layıkıyla yerine getirmek uğruna bıkmadan yorulmadan çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu devleti ve güzel vatanı bizlere miras bırakan aziz şehitlerimizi, asrın felaketinde ebediyete uğurladığımız deprem şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyor, bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun!”

Editör: Haber Merkezi