Pandemi nedeniyle yaklaşık 2 yıldır kitap fuarı yapılamadığını ifade eden Mehmet Işık, hem okur hem de yazarların fuarları çok özlediğini belirterek tüm Kahramanmaraşlıları fuara davet etti.

Işık, “Kahramanmaraş Kitap Fuarı’nın bu sene 7’ncisi gerçekleştiriliyor. Burada dostlarımızla, kitapseverlerle buluşuyoruz. Pandemiden dolayı 2 yıldır yapılamamıştı. Bir çok sosyal aktivite gibi dolayısıyla kitap fuarlarını da çok özledik. Kitap, Okuyucu ve Yazar üçlemesinin birleşmesi bizim için çok önemli. Bu da Kitap Fuarları sayesinde oluyor. Pandemi veya başka bir sebepten dolayı fuara bu sene katılımın az olduğunu gözlemledik. Bununla birlikte de kaliteli okuyucu bir şekilde fuarı, kitabı, yazarı buluyor. Biz de bundan mutluyuz” dedi.

“MİHENK YAYINEVİ, KAHRAMANMARAŞ’IN ULUSALA AÇILAN PENCERESİ OLACAK!”

Kitap Fuarında, Yediveren ve Mihenk Yayınları olarak iki ayrı stantta okurlarıyla buluştuklarını aktaran Işık, Mihenk Yayınevinden kitapları çıkan Kahramanmaraşlı yazar ve şairlerin yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi. 

Işık, şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ın artık yeni bir yayınevi var; Mihenk Yayınevi, bizim kontrolümüzde. Allah nasip ederse, yayın anlamında Kahramanmaraş’ın ulusala açılan penceresi olacak. Standımızda yeni yazar ve şairlerimiz var. Bunun yanında deneyimli yazarlarımızın yeni kitapları var. Ali Avgın Bey’in, Kahramanmaraş’ın kültür ve turizmine büyük katkılar sağlayacak olan ‘Germanicia Güzeli’ romanı, fuarda okuyucularıyla buluştu. Yine Vesselam Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni ve imtiyaz sahibi olan Vedat Ali Kızıltepe’nin ‘Deizm Aklı’ kitabı Mihenk Yayınlarından çıktı. Selma Dolgun Hanımın şiir kitabı ‘Şimal’ ve Hatice Güzel Hanımın hikaye ve deneme kitabı ‘Karanlıktaki Çığlık’ Mihenk yayınlarından çıktı. Benim de yirminci kitabım ‘Haremde İktidar Savaşları’ yeni çıktı. Yeni kitabımıza da vatandaşlarımız fuarda ulaşabilecekler.”

“TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI BULUNAN GENÇLERİMİZİN TEK ÇARESİ OKUMAKTIR”

Herkesin kitap okuması gerektiğini kaydeden Işık, özellikle teknoloji bağımlılığı bulunan gençlerin kitap okuması gerektiğini ifade etti. Gençlerin tek çıkış yolunun kitap okumaktan geçtiğini vurgulayan Işık, şu değerlendirmelerde bulundu: “Tüm kitapseverleri 7. Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’na bekliyoruz. Biz istiyoruz ki yazarlarımız okurlarıyla bir araya gelsinler, söyleşi yapsınlar, sohbet etsinler. Özellikle teknoloji aletlerin kölesine dönüşmek üzere olan çocuklarımız ve gençlerimizin kitaba dokunması çok önemli. Onların kitaba yönelmesi, teknolojik aletlerin bağımlısı olmaktan onları kurtaracaktır. Teknolojiyi hayatının merkezine almış, kendisini sanal aleme, sosyal medyaya kaptıran kısacası teknoloji bağımlılığı bulunan gençlerimizin tek çaresi okumaktır. Bu fırsat ayağımıza kadar gelmişken değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. Ayrıca fuar süresince yazarlarımıza desteğini hiç esirgemeyen gazeteci arkadaşlarımıza ve Uluslararası Gazeteciler, İnternet Yayıncıları ve Yazarlar Derneği’nin tüm üyelerine verdikleri desteklerden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”