Vogue Türkiye tarafından duyurulan “2023’ün öne çıkan sanat olayları” listesinde dördüncü sırayı alan 1. Akdeniz Bienali Afşin’in tanıtımına büyük katkı sağladı.

Listede “Afşin ilçesinde Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni sergileme mekânı olarak kullanan bienal, bölgenin tarihi ve arkeolojik mirasının yanı sıra, yakın dönem modern mirasının da sahiplenen tavrıyla öne çıkıyordu. Sivil bir girişim olan bienalin, aynı zamanda Afşin Belediyesi gibi yerel yönetimlerle iş birliği yapması da bienalin önümüzdeki yıllardaki sürdürülebilirliği adına önemli bir adımdı” şeklinde ifadeler de yer aldı.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven; “Deprem sonrası değişen hayatımızda en önemli evrelerden olan normalleşme çalışmaları kapsamında kültür ve sanatın gücünden destek almak bizim için çok anlamlı. Belediyelerin en önemli sorumlulukları arasında yer alan sosyal belediyecilik kavramının altını doldurmak çok önemli. Yapılan işin ve harcanan gayretin boşa olmadığını görmek bizi çok memnun ediyor. Afşin tarih boyunca nice kültürlere ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafyada yer alıyor. Bizler de Anadolu Türkleri olarak bugün bu mirası en iyi şekilde yaşatmak için gayret gösteriyoruz. Sanat da kültürün aktarımı için en önemli dinamiklerden biridir. Ulusal çaptaki bir bienalin durağı olarak medyada yer almak ilçemizin normalleşmesine olduğu kadar tanıtımına da büyük katkı sağladı” dedi.

Yazar Yakar, Zarifoğlu ve Yedi Güzel Adam'ı Kahramanmaraş'ta Anlattı Yazar Yakar, Zarifoğlu ve Yedi Güzel Adam'ı Kahramanmaraş'ta Anlattı

Afşin Belediyesi kaynaklarından alınan bilgiye göre yeni projelerin de hayata geçirilmeye çok yakın olduğu, bir müzik bienalinin de yakında Afşin’de olacağı duyumunu aldık. Afşin Belediyesi’nin benzer çalışmalarla Kahramanmaraş ve deprem bölgesine örnek olacak işlere imza atmaya devam edeceğine yakında birlikte tanık olacağız.

Editör: Haber Merkezi