Organ Bağışı İçin Hastane-Okul İşbirliği

Ülkemizde her yıl 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ ve Doku Bağışı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Özel Deva Hastanesi ve Özel Deva Okulları organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması, kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ ve doku bağışı bilincinin geliştirilmesi konusunda teşvik edilmesi için resim yarışması düzenlendi.

Organ Bağışı İçin Hastane-Okul İşbirliği
 Konu ile ilgili düzenlenen ödül töreninde açıklama yapan Özel Deva Hastanesi ve Özel Deva Okulları yönetim kurulu başkanı Doktor Beyhan Tahmazoğlu,   Çocuklarımızın milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerlerimize uygun eğitim almasının önemine vurgu yaparak, Milli kültürümüzün  yüce dinimizle bütünleştiğini ve dinimizin güzel prensipleriyle yoğrulduğunu belirtti ve ”Öğrencilerimizin dini ve milli güzelliklerimizi yaşayarak, bu güzellikleri hayatlarına adapte ettikten sonra mutlu ve başarılı olacaklardır. Gelecek çocuklarımızın ellerinde şekillenecektir” dedi.

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybettiğini belirten Doktor Beyhan Tahmazoğlu “Kişi hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesine organ bağışı denir. Günümüzde böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, kemik iliği, kornea, deri, kemik ve ince barsak en çok nakledilen organ ve dokulardır. 18 veya üstünde bir yaşta olup akli dengesi yerinde olan herkes, Sağlık Müdürlükleri veya hastanelere başvurarak, doku ve organ bağışında bulunabilirler. Tüm vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu ve “Unutmayalım ki Bağışlanan her organ devam edecek bir hayattır.” dedi.


Dr. Tahmazoğlu konuşmasının ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Yarışmada derece alan öğrenciler ve sıralamaları şu şekilde oldu:

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1542

banner1541

banner1543