Milletvekili Aycan, Andırın Köprüsünün Akıbetini Sordu

MHP MYK Üyesi, Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Mersin Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü’ne, Andırın yolu köprü çalışmasını sordu, cevap gecikmedi.

Milletvekili Aycan, Andırın Köprüsünün Akıbetini Sordu

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesindeki Yeniyapan, Döngele mahalleleri arasında yapılması planlanan, İl merkezimizin Andırın’a ve çevre mahallelere ulaşım yolunu kısaltacak ve kolaylaştıracak köprünün hangi aşamada olduğu ve ne zaman tamamlanacağı hakkında Mersin Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü’ne sordu.

Kahramanmaraş’ın sorunlarının çözümü noktasında çalışmaları takdirle izlenen Milletvekili Aycan’ın, 15 Eylül 2020 tarihinde yazılı olarak sorduğu köprünün son durumuna dair Mersin Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü’nden cevap gecikmeden geldi.

Karayolları Bölge Müdürlüğünden verilen cevapta şu ifadelere yer verildi:

“Kahramanmaraş-Andırın Yolu 48 km uzunluğunda olup, önceki yıllarda onaylı projesine göre Tek Yol standardında yol yapım çalışmaları tamamlanmıştır.

Mevcut yolda Km: 5+500’de Sır Barajı Geçişinin bulunması nedeniyle baraj göletinin maksimum su kotu takip edilerek güzergah belirlenmiş ve buna göre imalatlar tamamlanmıştır. Fakat yöre halkı, güzergahın baraj göleti sınırlarını takip etmesi nedeniyle, yolun uzadığını ve yolun standardının düştüğünü belirterek baraj göleti üzerinde köprü yapılarak yeni güzergahın belirlenmesi talep edilmektedir.

Söz konusu kesimde arazi ve proje çalışmaları yapılmış olup, viyadük ayaklarının aktif heyelan bölgesine isabet etmesinden dolayı uygun bulunmamıştır.

Daha sonra arazide yapılan çalışmalar sonucunda 3 adet alternatif güzergah belirlenmiş olup, bu güzergahlara ait fizibilite ve etüt çalışmaları kapsamında zemin etüdü çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu çalışmaların tamamlanmasına müteakip 1/25000 ölçekli alternatif güzergah planları Genel Müdürlüğümüz onayına sunulacaktır.”   

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER