Aslı Özen’in Sergisi İlgi Görüyor

Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen’in açtığı kişisel resim sergisi, 12 Mayıs’a kadar gezilebilecek.

Aslı Özen’in Sergisi İlgi Görüyor
“Keşan ve peştamalın ressamı” olan ve çalışmalarında sanatsal kaygılarının öncelik taşıdığını anlatan Özen, resimlerinde figüratif konuların, modern çizgilerle, sosyal yaşama uyarlanmasının görüleceğini söyledi.

“Benim için kompozisyon şekilde, renkte, dengede ve ışıkta her açıdan sağlam olmalıdır. Resimlerimin çıkış noktası kendi yaşantımdır” diyen Özen, şöyle konuştu:

“Çocukluğum Trabzon’un Çarşıbaşı İlçesi’nin Kerem Mahallesi’nde geçti. Yöre kadınının kullandığı, otantik, yok olmaya yüz tutmuş ve Çarşıbaşı’nda dokunan keşan ve peştamalı resimlerimde kullanmak imzam olmuştur. Nerede olursanız olun, bazen hiç alakasız kişiler veya objelerle yollarınız bir yerlerde kesişebilir. 

Bazen bu oluşumlar olgunlaşmadan yok olur, bazen de hayatınızı derinden etkileyebilir. Resimlerimde kompozisyondaki bir figür veya nesnenin herhangi bir yerindeki kontur uzantısı, bir başka figürün oluşmasına veya oraya ulaşmadan estetik kaygı içinde yok olmasına neden oluyor.” 

“Genel olarak resimde muhakkak bir şey anlatmak gerekmez. Ama resimlerimi ifade tarzım, somut ve soyut karışımı figüratif bir anlatım izliyor” diyen Özen, izleyicinin kendinden bir şeyler bulması ve kültürünü tanımasını amaçlarken, yarınlara kalacak bir belge niteliği taşıması gerekliliğini de düşünerek hareket ettiğini kaydetti.

Özen’in Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 12 Mayıs’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.RESSAMIN ÖZGEÇMİŞİ
Trabzon doğumlu olan Özen, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdi. Devlet okullarında 21 yıl çalışıp emekli olduktan sonra, 15 yıl önce Özel Sanko Okulları'nda göreve başlayan Özen, öğretmenliğin yanı sıra,  Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyeliği ve küratörlüğünü yürütüyor.

Eserlerinde sosyal içerikli figüratif konuları mekân figür bağlantısı kurarak çalışan Özen, yöresel doku olan keşan ve peştamalı evrensel kaygılar içerisinde sanatsal ögeler kullanarak ifade ediyor.

Birinci ve İkinci Uluslararası Gaziantep Ressamlar Buluşması'nın koordinatörü olan Özen, 100’den fazla karma sergi, ulusal ve uluslararası çalıştay, sanat festivali ve birçok sanat fuarına katıldı. Özen’in eserleri Çorum Müzesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Bulgaristan Velingrat, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Trabzon Femin Art, Sanko Sanat Galerisi çalıştay koleksiyonları, özel galeriler, yurt içi ve yurt dışındaki koleksiyonerlerde bulunuyor.

Özen, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği ile Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1542

banner1541

banner1543