İnşaat sektöründeki büyümeyi ve konut satış rakamlarını değerlendiren Zirve Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Cemal Geneş, konut alırken dikkat edilmesi gereken unsurlara yönelik ipuçları verdi. Geneş: “Sadece evlerin iç tasarımına, seramiğine, mermerine bakmak yeterli değil, inşaatın sağlam ve depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak için mutlaka bu işten anlayan insanlara danışmak gerekiyor. İnsanlar araba alırken eksper için para veriyorlar ev konut alma konusunda da  bu işten gerçekten iyi anlayan akademisyenlere, mühendislere veya bu işte tecrübe kazanmış insanlara danışmalılar.” diye konuştu.

Piyasada depreme dayanıksız, kaliteli malzeme kullanılmamış çok sayıda ev olduğu uyarısında bulunan Geneş, inşaatların projelendirme esnasında kusursuz olduğunun fakat uygulamada aynı özenin gösterilmediğinin altını çizerek şunları söyledi: “Proje aşamasında kullanılan bilgisayar programları veya bunları projelendiren  mühendislerin büyük bir kısmı binaları depreme dayanıklı olarak tasarlıyor fakat iş uygulamaya geldiği zaman, inşaatlar daha çok kültür seviyesi çok düşük, ilkokul, ortaokul mezunu, farklı sektörlerden para kazanmış insanlar tarafından inşa ediliyor. Sadece para kazanmak için bu işi yapan müteahhitlerin, inşaatlar sırasında kendi yanlarında çalıştırmış oldukları iyi yetiştirilmiş mühendis sayısı çok az. Sadece durumu kurtaracak şekilde bir iki mühendis çalıştırıp gerisi tekniker veya tekniker bile olmayan kişiler kontrolünde inşaat yapıyorlar.”

Yapı Denetim Firmaları Binaları Yeterince Kontrol Edemiyor

“Ciddi anlamda bir kontrol söz konusu olsaydı, yapı denetim firmaları çok daha fazla mühendisi bünyesinde bulundurmalıydı.”  diyen Geneş normal şartlarda inşaat maliyetlerinin %3 ünü alması gereken yapı denetim firmalarının, genelde rekabetten dolayı bu oranı %1lere kadar düşürebildiğini bu kazançla da istihdam edilen mühendis sayısının ve kalitesinin çok düşük olduğunu, yapılması gereken kontrollerin tam anlamıyla yapılamadığını söyledi

Binaların depreme dayanıklı olarak inşa edilmesinin yolunu yine toplumun açabileceğini söyleyen Geneş ev alacaklara seslenerek; “Daha ucuz ya da daha gösterişli diye ev almayın. Müteahhidinin kim olduğunu çok iyi araştırmak gerekiyor. Firma sahiplerinin ne kadar teknik insanlar olduğunu  ne bu işin eğitimini almış mühendis olup olmadıklarını  ya da beraber çalıştıkları kişilerin bu özelliklerini taşıyıp taşımadıklarını kontrol ederek ev almaya karar vermek gerekiyor. Eğer toplum olarak bunu bilinçli olarak yapabilirsek asıl o zaman bu işin önüne geçmiş oluruz. Binaların depreme dayanıklı bir şekilde inşa edilmesinin yolunu açabiliriz.” uyarılarında bulundu. 

Editör: Haber Merkezi