İTHİB’den Tekstil Duayenlerine Vefa

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanlığı, tekstil ihracatçılarını ödüllendirdi, sektörünün duayenlerine vefa ödülü verdi.

İTHİB’den Tekstil Duayenlerine Vefa
Ödül alan tekstil duayenlerinden SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, yeniden iş kuracak olsa, yine tekstili tercih edeceğini söyledi.

Raffles Hotel İstanbul Zorlu Center’de düzenlenen törene, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TOBB Başkan Vekili Halim Mete ve tekstil sektörünün temsilcileri katıldı.

Bakan Yardımcısı Metin, tekstilin Türkiye için taşıdığı önemin tartışılamayacağını belirterek, “Bu gece vefa gecesi, yaptığı ihracattan dolayı ödül alanları kutluyor, sektörü bugünlere getiren duayenlere teşekkür ediyorum” dedi. TİM Başkanı Büyükekşi ise ihracatçılara ve üreticilere güvendiklerini ifade ederek, “Bu ülkenin girişimci ruhlu insanlarına inanıyoruz. Üreticiler ve ihracatçılar bu ülkenin temel direkleridir. İhracat cari açığın azalmasına, üretime ve ihracata katkı demektir” diye konuştu.

Tekstil sektörünün, gıda ve konfeksiyon sektörlerinden sonra en fazla istihdam yaratan ikinci sektör olduğunun altını çizen Büyükekşi, tekstilde inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve markalaşmaya önem verdiklerine dikkati çekerek, inovasyon ve tasarıma destek verilmesinin kendileri için çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle de tekstil sektörünün önemini anlattı ve “marifet iltifata tabidir. Biz vesile olduk. Duayen tekstilcilerin de burada olmasından mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından en çok ihracat yapan İTHİB üyelerinin plaketleri; Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle tarafından takdim edildi. 

Metin, Büyükekşi ve Gülle, Türk tekstilini bugünlere getirenler anonsları eşliğinde duayenleri ödüllendirdi. Halit Narin, Ahmet Nazif Zorlu, Ahmet Çalık gibi sektörün önde gelenleri ile birlikte vefa ödülü verilen Konukoğlu, tekstil sektörünün Türkiye için çok önemli olduğunu anımsattı.“Yeniden iş kuracak olsam, yine tekstilci olurdum” diyen Konukoğlu, tekstilin istihdam, Üretim ve ihracat açısından öneminin tartışılamayacağını bildirdi. Konukoğlu, program kapsamında tekstil sektöründe karşılaştığı ilginç olayları da konuklarla paylaştı.        

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1542

banner1541

banner1543