Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nce gerçekleştirilen programa ilgi oldukça yoğun olurken, Serdar Tuncer, Üstad Necip Fazıl’ın şiirlerini seslendirdi.

Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerinden pasajlar okuyan Serdar Tuncer, günümüz gençliğinin üslup bakımından kedini geliştirmek istiyorsa Necip Fazıl'ın eserlerini okumaları gerektiğini söyledi. Tuncer, devleti yönetenlerin Necip Fazıl gibi bir üstadın etkisiyle bugünlere geldiklerini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Edebiyat Akademisi kapsamında düzenlenen programda, araştırmacı-tarihçi yazar Talha Uğurluel Osmanlı’nın kuruluşuna ilişkin bilgiler aktardı.Araştırmacı yazar Talha Uğurluel de mayıs ayında Fatih Sultan Mehmet Han'ın İstanbul'u fethettiğini, son Roma İmparatoru'nun İstanbul'da öldüğünü ve bunu Fatih Sultan Mehmet'in gördüğünü söyledi.

Son Roma imparatorunun erkek çocuğunun olmadığını belirten Uğurluel, eğer Fatih, İstanbul'u fethetmese ve son Roma İmparatoru yaşasaydı yerine yeğenlerinin geçeceğini belirtti. Son Roma İmparatorundan sonra tahta geçecek iki adayın bugün İstanbul'un Aksaray Meydanı'ndaki Murat Paşa Camisi'nin bahçesinde yattığına dikkat çeken Uğurluel, şöyle dedi: "Akıl alır gibi değil ama kim bunlar. 2. Beyazıt döneminin sadrazamı Mesih Paşa ile onun erkek kardeşi Murat Paşa. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u alır almaz Enderun Mektebi'ni kuruyor. O da Topkapı Sarayı'nın içinde. Son Roma imparatorunun yeğenlerini Enderun'da okutuyor. Bu çocuklar Müslüman oluyorlar. Bir süre sonra Fatih'in oğlu 2. Beyazıt padişah olduğunda 2. Beyazıt'ın sadrazamı Mesih Paşa oluyor. Memlüklülerle mücadele için Doğu'ya gelip burada vefat ediyor, savaşta şehit oluyor. Cenazesi İstanbul'a götürülüyor, yarım kalan camisinin bahçesine defnediliyor. Demek ki neymiş? Müslümanlık, 'Müslümanım' deyip kafaları keserken, bizim bildiğimiz Osmanlı'nın Müslümanları da senin baş düşmanının gibi gözükenlerin çocuklarını alıp onları yetiştirip, bu gün o camilerin bahçesinde yatan adamlar yapabilmekmiş meğerse."Programın sonunda Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya Talha Uğurluel ve Serdar Tuncer’e bir buket çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.