Keloğlu, gebelerin özellikle sıcak havalardan uzak durmalarını ve serin yerlerde zaman geçirmelerini tavsiye etti. Gebelikte Su tüketiminde önemli olduğunu vurgulayan Keloğlu, günlük en az 3 litre su içmeleri gerektiğini beraberinde ise ağır yemeklerden uzak durmalarını ve hafif yiyecekler yemelerini söyledi.

DENGELİ SIVI TÜKETMEK ÇOK ÖNEMLİ

Doç. Dr. Murat Ulutaş, SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde Doç. Dr. Murat Ulutaş, SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde

Yaz dönemi olduğu için her türlü meyveyi orta düzeyde tüketmelerini öneriyoruz çünkü aşırı meyve tüketmek ishal yapabilir buda sıvı kaybına yol açabilir. Dengeli sıvı tüketmek çok önemli örneğin maden suyu, tuzsuz ayran ve bol bol su tüketmeleri gebelikte rahat etmelerini sağlar. Mümkün olduğu kadar az ve sık sık yemek yemelerini öneriyoruz.

BEBEĞİNİZİN SAĞLIKLI OLMASI İÇİN SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Mehmet Keloğlu, Hem kendinizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı olabilmesi için su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Her gün en az 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösterin ve dışarı çıkarken mutlaka suyunuzu yanınıza alın. Pek çok anne adayı sık idrara çıkmaktan şikâyet eder. Özellikle hamileliğin son aylarında bebek idrar kesesine baskı yaptığı için idrara çıkma sıklığı daha çok artar. Ancak her ne olursa olsun bunu dert etmeyin ve bol su tüketin! İçine koyacağınız çeşitli meyvelerle su içme rutininizi daha keyifli bir hâle getirebilirsiniz.