Kahramanmaraş'ta Gençlerde Sanatsal Gelişim ve Motivasyon Projesi Kahramanmaraş'ta Gençlerde Sanatsal Gelişim ve Motivasyon Projesi
Atların yelelerindeki özgürlüğü düşleyerek tuvaline hayat verdiğini belirten Özkirişçi, “Sanatın birleştirici ve iyileştirici yönünün toplumların geleceği açısından önemli olduğunu söyledi.
Resimle uğraşmanın çok güzel olduğunu anlatan Özkirişçi, “Atları çizerken kendi özgürlüğümü kanıtlamış gibi hissediyorum. Bütün eserlerimi büyük mutlulukla yaptım. Sanata yöneldikten sonra önceki dönemlerde zamanımı ne kadar boşa harcadığımı fark ettim” dedi.
Özkirişçi, “Eserlerime ev sahipliği yaparak sanatseverler ile buluşturan SANKO Sanat Galerisi’ne teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
SANKO Sanat Galerisi’nin sanatın gelişimine önemli katkılar sunduğuna vurgu yapan Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat da “Devlet sanat galerilerinin yanı sıra özel kuruluşların da sanata ve sanatçıya destek vermesi çok kıymetli. Gaziantep’te sanatın gelişimine katkı sunan SANKO Sanat Galerisi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, SANKO Holding tarafından bastırılan Gaziantep Müzesi’nin Belkıs Zeugma ve Mozaikleri isimli bilimsel yayınını Özkirişçi’ye takdim etti.
Sergi açılışına, SANKO Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Doç. Dr. Bayram Bozhüyük, Doç. Dr. İbrahim Halil Özkirişçi, Dr. Öğr. Üyesi Gülfem Marakoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Bekir Baba, sanatseverler ve davetliler katıldı.
Selva Özkirişçi’nin 33 eserinin yer aldığı “Atlar” temalı resim sergisi, SANKO Sanat Galerisi’nde 5 Temmuz 2024 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
SELVA ÖZKİRİŞÇİ
Özkirişçi, 1956 yılında Gaziantep'te dünyaya geldi. Dayı Ahmet Ağa ilköğretim okulundan mezun oldu. Akşam Sanat Okulu bünyesinde, 2 yıl nakış ve dikiş eğitimi aldı.
Özkirişçi, 2019'dan bu yana sırasıyla Hanımlar Lokali'nde karakalem ve yağlı boya resim, Şehitkamil Sanat Merkezi'nde akrilik boya resim, Halil Karaduman Sanat Merkezi'nde yağlı boya resim, Alaeddin Yavaşça Sanat Merkezi'nde akrilik resim, Necip Fazıl Kısakürek Sanat Merkezi'nde yağlı boya resim eğitimi almıştır.
Gaziantep’te yaşayan ve üç çocuk annesi olan Özkirişçi, çalışmalarına Necip Fazıl Kısakürek Sanat Merkezi'nde devam etmektedir.
Editör: Melek Özgür