KİÜ Kent Hafızası Uygulama ve Araştırma Merkezi ve KİÜ Sosyal Sorumluluk Proje Koordinatörlüğü’nce düzenlenen program, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Başkan Görgel’den Cüce ve Bakıcı Ailelerine Başsağlığı Başkan Görgel’den Cüce ve Bakıcı Ailelerine Başsağlığı

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, Abdurrahim Karakoç’un yeğeni Oğuz Karakoç tarafından, “Amcam Abdurrahim Karakoç” isimli konferans verildi. Şair Karakoç’un hatıratlarından kesitler sunan Karakoç, aile ve özel hayatına yönelik bilinmeyenleri katılımcılarla paylaştı.

Büyük Şairin edebi yönünün yanı sıra resme de kabiliyeti olduğu anekdotunu dile getiren Karakoç, özellikle doğa ve hayvan figürlerini büyük bir beceri ile resmettiğini anlattı. Üstadın şiirlerinden de bahseden Karakoç, amcasının kaleme aldığı birçok eserde, sevgi, aşk ve ilahi aşk teması işlendiğini, bunun yanında toplumsal sorunlara vurgu yaptığı birçok mısrada ise Türk Milleti’nin sesi olmayı başardığını söyledi.

Şair Celalettin Kurt, Yaşar Şakalar ve Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Fatma Özdemir tarafından Abdurrahim Karakoç’un şiirlerinin seslendirildiği etkinlikte, Aşık Rıza Çiftçi tarafından Karakoç’un, “Mihribanım, Unutursun Mihribanım, Yalvarış” isimli eserlerini sazıyla seslendirdi.

KİÜ akademik ve idari personeli, öğrenciler ve Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneği (MESDER) Başkanı Ali Avgın ve Dernek üyelerinin de katıldığı programın sonunda KİÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Burcu Erşahan Oğuz Karakoç’a, KİÜ Genel Sekreteri Ferat Karataşlı Yaşar Şakalar’a, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Melike Somuncu Celalettin Kurt’a ve Sosyal Sorumluluk Proje Koordinatörü Doç. Dr. Özlem Ünalan ise Aşık Rıza Çiftçi’ye teşekkür belgesi takdim etti.

Editör: Melek Özgür