AK Parti İl Binası’nda gençlerle sohbet eden ve onların sorularını yanıtlayan Akbaş, kendisinin de AK Parti’nin her kademesinde görev aldığını, gençlik kollarında yetiştiğini söyledi.

Onikişubat Belediye Başkan adaylığı görevi kendisine verilip başkan seçilmesi durumunda gençlerin fikirlerine her zaman değer vereceğini kaydeden Akbaş, dinamik ve akıllı şehir Onikişubat için gayret göstereceklerini dile getirdi.

Akbaş, gençlerle bir araya toplantıda şu satır başlarına değindi:

BEN DE GENÇLİK KOLLARINDAN GELEN BİRİSİYİM

“Kampanyalarımda gençlerle ilgili farkındalık yaratmak istiyorum. Bu şehrin gençleri, kadınları var. “Geleceğe dair ne yapabiliriz” bunları konuşmamız gerekiyor. Çağa nasıl ayak uydurabiliriz bunu tartışmamız gerekiyor. Ben aday olsam da, olmasam da gençlerle oturmaya, sohbet etmeye her zaman gelirim. Ben de gençlik kollarından gelen birisiyim. Bugün sizlerin yerinde ben otururken ne gibi eksiklikler görüyorsam onları yapmamaya çalışıyorum.

BELEDİYE İLE GENÇLERİN SÜREKLİ BİR ARADA OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ

Bu şehre öncelikle kentsel dönüşüm yapmamız gerekiyor. Birçok mahallemizde spor tesisi eksik, turizm altyapımız büyük eksik. Bizim doğal güzelliklerimiz çok fazla. Turizmde yol alabiliriz. Görev bize tevdi edilirse bir platform kurarak belediye ile gençlerin sürekli bir arada olmasını sağlayacağız. Bu platformda gençlerimiz şehre dair fikirlerini sunabilecekler. Gençlerimiz herhangi bir belediyeye gidip üst düzey bir yetkili ile görüşmekten çekiniyorlar. Böyle bir platform ile fikirlerini anında iletebilirler. Gençlerimiz yönetimde söz sahibi olacak. Fikirleri ileten gencimiz, fikirlerin uygulanmasında da yer alacak.

GENÇLERLE İLGİLİ HAYALLERİMİZİN SINIRI YOK

Bu şehrin dijitalleşmesi gerekiyor. Elektronik, dijital çağın çok uzağındayız. Dijital medya merkezi kurma gibi fikrimiz var. Burada robotik kodlama eğitimleri, dijital eğitimler, e-ticaret eğitimleri olacak. Türkiye’de bu işin uzmanları kim varsa getireceğiz. 3D yazıcılar, droneler olacak. Bunların eğitimleri yapılacak. Her türlü teknolojik donanımları koyalım, yazılım eğitimleri verelim. Bunları gençlerimizin istifadesine sunacağız.  Gençlerle ilgili hayallerimizin sınırı yok. Bu şehrin gençlerle ilgili umut veren bir şehir olması gerekiyor. Gençlerimizin başka şehirlere gitmek gibi bir hayalinin olmaması gerekiyor. Biz beyin göçü vermemeliyiz. Bu şehrin gençleri bu şehirde her türlü imkanı bulabilmeli, her türlü eğitimi alabilmeli, belediyelerimiz kanalıyla istediğimiz her projeyi uygulayabilmeliyiz.

EXPO ALANI SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALI

EXPO alanını sürdürülebilir hale getirmeliyiz. Orada devamlı etkinlikler konserler, festivaller olmalı. Belediyenin bazı birimleri oraya taşınabilir. Şehrin tanıtımı ile ilgili bazı birimleri orada kurabiliriz. EXPO’nun yapıldığı alan öncesinde bataklıktı. Çok güzel proje ile bu noktaya geldi. Bundan sonra ne artı koyabiliriz buna bakmamız gerekiyor.

DAHA FARKLI PROJELERE KAFA YORMAMIZ GEREKİYOR

Bizim; bu şehri nasıl akıllı şehir yaparız, nasıl uluslararası projeler sayesinde hibe alırız, nasıl dijitalleşiriz, nasıl kadın dernekleriyle çalışırız bunlara kafa yormamız gerekiyor. Bir kadın milletvekilimiz Mardin’de 19 kadına öncülük yapıyor. Kadın kooperatifi kuruyorlar. Mardin’de buğday, arpa, zeytin var. Bu kooperatifte 19 tane gönüllü hanımefendi var. 64 tane çalışanları var. Yıllık 130 milyon TL ciro yapıyorlar. Hem şehirlerini tanıtıyorlar hem katma değer sağlıyorlar hem de çiftçi daha çok kazanıyor. Dünya üzerindeki 900 kooperatifi incelemişler, kendilerine göre yapabilecekleri şeyleri alıp böyle bir yapı oluşturmuşlar. Bizim memlekette kafa yormamız gereken şeyler bunlardır.

Başkan Görgel, Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz’ı Misafir Etti Başkan Görgel, Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz’ı Misafir Etti

KAHRAMANMARAŞ’TA YAPABİLECEK ORGANİZASYONLARIN SINIRI YOK

10-15 dakika mesafede 3 barajımıza gidebiliyoruz. Ancak bu şehirde su sporları neden yapılmıyor. Bu su kaynaklarına sahip bir şehrin uluslararası yarışmalar yapabilmesi gerekiyor. Menzelet Baraj Gölü’nde hızlı sürat teknelerinin hızlanmasına müsait bir uzunluk var. Sır Barajı’nda da öyle çok büyük göl alanımız var. Kahramanmaraş’ta yapabilecek organizasyonların sınırı yok. Bence Yavşan Yaylası, Türkiye’nin en güzel yaylası gösterilen Antalya Elmalı Gömbe Yaylası’ndan daha güzel. Başkonuş Yaylası mükemmel bir yer. Oranın yukarısında Sersem Yaylası var orası da çok güzel. Fenerbahçe’nin Topuk Yaylası tesisleri çok güzel. Öyle bir tesis Başkonuş’ta yapılabilir. Projeler oluşturursak devletimiz bu konuda bize destek sağlar. Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın, Beşiktaş’ın yılda 10-15 gün bu şehre kampa geldiğini hayal edebiliyor musunuz? Avrupa’dan bir kulübün, basket takımlarının buraya geldiğini hayal edebiliyor musunuz? Bu şehirde tam olimpik yüzme havuzu yok, atlı spor tesisleri yok. Biz bunlara hep birlikte kafa yoracağız.”

AK Parti Onikişubat Gençlik Kolları Başkanı Furkan Ünaldı, Alper Akbaş’a ziyaretleri ve bilgilendirmeleri sebebiyle teşekkür etti.

Editör: Haber Merkezi