Her yıl 200 bin kişi kriz geçiriyor! Her yıl 200 bin kişi kriz geçiriyor!

Dünya, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Covid-19 salgınından 20 kat daha ölümcül olacağı düşünülen ‘X hastalığı’ ile karşı karşıya kalabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), henüz kaynağı bilinmeyen potansiyel salgın risklerini temsil eden ciddi bir uluslararası salgın olarak tanımladığı X hastalığı ile ilgili olarak enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Öyle bir hastalık düşünün ki Covid-19’dan daha ölümcül olabilir” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, tüm dünyanın konuştuğu X hastalığını Elips Haber’den Deniz Dalgıç’a anlattı. Davutoğlu Şenol, “X hastalığı, Covid-19 döneminde yaşadığımız o korkunç kapanmalar ve toplumsal kırılmalar yaşanmasın diye elimizdeki mevcut verilerle gelme olasılığı yüksek bir salgına hazır olma senaryosunun adıdır. Bu kağıt üzerinde bir senaryo” dedi.

X hastalığının Covid-19’dan daha ölümcül olabilecek bir hastalığa en kısa sürede nasıl cevap verilebileceği ile ilgili bir çalışma ve hazırlık süreci olduğunu söyleyen Prof. Dr. Davutoğlu Şenol, “Böylece en ölümcül ve en tehlikeli olana hazır hale gelebilmek amaçlanıyor” dedi. X hastalığının önümüzdeki 10 yıl içinde gelebileceği kuvvetle muhtemel görülen bir hastalık olduğunu belirten Şenol, “Bunun sebepleri zaten çok açık. İklim krizi, artan yoksulluk, sağlık sisteminin çökmesi. X hastalığı, gelebilecek her şeye hazır hale gelmek demek. X hastalığı, ‘Bilinmeyen bir hastalık karşımıza gelebilir. O zaman ne yapalım?’ demek” diye konuştu.

X hastalığı için nasıl bir hazırlık yapılması gerektiğini anlatan Şenol, “Dünya Sağlık Örgütü nasıl bir hazırlık yapılacağına dair çalışmalara davet ediyor. Birinci basamak sağlık sisteminin güçlendirilmesi, iklim krizine hazır olunması, afetlere karşı hazırlıklı olunması, aşı teknolojilerinin ülkelerde hazır bulunması ve ülkeler arası iletişim ağının güçlendirilmesi gerekiyor. Bu hastalığa karşı hazırlıksız olursak Covid-19’dan daha büyük bir yıkım yapar” ifadelerini kullandı.

Yeniden kapanma olacak mı?

Şenol, dünya genelinde yeniden bir kapanma yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin şunları söyledi: “X hastalığı çıktığı zaman kapanmanın işe yarayacağı bir durumsa kapanma yaşayacağız. Fakat kapanmanın işe yarayamayacağı bir durum da olabilir. Sinek böcek aracılığıyla bulaşan vektörel bir hastalık da olabilir. Mide bağırsak yoluyla bulaşan bir hastalık da olabilir. Her şey olabilir. Onun için bir şey söyleyemiyoruz.”

Kaynak: https://www.elipshaber.com/dunya-x-hastaligi-riskiyle-karsi-karsiya-covid-19dan-daha-olumcul-olmasi-bekleniyor

Editör: Haber Merkezi