Türk Eğitim Vakfı (TEV), dünyanın en iyi üniversitelerinde yüksek lisans, doktora ve tıpta üst ihtisas ve araştırma yapmak isteyen gençlerimizin eğitimlerine katkı sağlamaya devam ediyor! Avrupa’dan Japonya’ya, Singapur’dan ABD’ye birçok farklı ülkede çeşitli kurumlarla işbirliği yapan TEV’in yurt dışı bursları için başvurular, tev.org.tr adresinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilebiliyor.

56 yıldır eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), cumhuriyetimizin 100. yılında da gençlerin eğitim yolculuğunu aydınlatmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 40 bin burs başvurusu alan TEV’e eylül ayı başından bu yana, ağırlıklı olarak lisans öğrencileri tarafından olmak üzere toplamda 107 bini aşkın başvuru geldi. 2023-24 akademik yılı için meslek lisesi, lisans, yüksek lisans, doktora, üstün başarı ve üstün başarı sanat burslarıyla ilgili başvuru süreçlerini tamamlayan TEV’in yurt dışı burslarına başvurular ise Japonya ve Singapur için 1 Aralık 2023, ABD, İngiltere ve Avrupa ülkeleri içinse 15 Aralık 2023 itibarıyla başladı.

Başarılı ve maddi olanakları sınırlı öğrencileri yurt dışında da destekleyen TEV, yüksek lisans, doktora ve tıpta üst ihtisas ve araştırma yapmak isteyen öğrencilere 11 farklı işbirliğiyle 19 ülkede dünyanın en iyi üniversitelerinde burs imkânı sunuyor. TEV, her yıl yeni seçilen yaklaşık 90 bursiyerle birlikte yurt dışında 200’den fazla öğrenciye burs desteği veriyor.

Türk vatandaşı olan, Türkiye sınırları içinde eğitim veren ve YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi alanların başvurabildiği burslar için başvuru tarihleri ve koşulları farklı burs programlarına göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca bursiyer adayının, öğrenime devam edeceği programın gerektirdiği yabancı dili de öğrenimini sürdürebilecek düzeyde bilmesi gerekiyor. Burslar için başvuru formlarına ve detaylı bilgilere TEV - Burslar - Yurt Dışı Burslar adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

 YÜKSEK LİSANS

·         T.C. vatandaşı ve 1 Ocak 2024 itibarıyla 35 yaş altında olmak (TEV UK ile birlikte yürütülen burslarda bu koşullar farklılık gösterebilir.)

·         T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi

Büyükşehir Sınav Günü Velilerin de Yanında Büyükşehir Sınav Günü Velilerin de Yanında

·         En az 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 not ortalaması

·         İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) (Başvurduğunuz üniversitenin farklı ya da daha yüksek bir kriteri olabilir, lütfen kontrol edin.)

DOKTORA / SINGA

·         T.C. vatandaşı ve 1 Ocak 2024 itibarıyla 35 yaş altında olmak

·         T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK'e bağlı üniversitelerden lisans ve/veya yüksek lisans derecesi (Bu program bütünleşik doktora programıdır, lisans mezunları ve yüksek lisans mezunları başvurabilir.)

·         En az 4.0 üzerinden 3.10, 100 üzerinden 77.5 not ortalaması (Yüksek lisans mezunu iseniz hem lisans hem de yüksek lisans ortalamanız en az 4.0 üzerinden 3.10 olmalıdır.)

·         İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63)

TIP

·         T.C. vatandaşı ve 1 Ocak 2024 itibarıyla 40 yaş altında olmak

·         T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerine bağlı tıp fakültelerinden iyi dereceyle mezun olmak

·         Tıpta uzmanlığını tamamlamış olmak

·         Halen tıp fakültesi hastanelerinde ve/veya eğitim hastanelerinde görevli bulunmak ve kurumu tarafından aday gösterilmiş olmak

·         İngilizce dil yeterliliği (Doçentlik Yabancı Dil Sınavı, Devlet Memurları Sınavı, TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63)

Editör: Haber Merkezi