TBMM'de, bakanlığının 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinin ardından gerçekleşen görüşmede Bakan Tunç, depremde ağır hasar gören Kahramanmaraş'ın inşaat süreciyle ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

Adalet Bakanlığı olarak Kahramanmaraş merkez ve ilçelerle ilgili önemli çalışmaları yürütmeye devam ettiklerini hatırlatan Tunç, depremde Elbistan'daki 700 kişilik cezaevinin yıkıldığını anımsattı.

Tunç, "Yaptığımız çalışmalarda Elbistan 700 kişi kapasiteli E-tipi cezaevimizin yerine 1322 kişi kapasiteli L Tipi 480 kişilik açık cezaevi olmak 1802 kapasiteli yeni bir cezaevini yatırım programına teklif ettik." diye konuştu.

Dora Şimşek ile Görüştü! Kahramanmaraş'ın İhtiyaçları Masaya Yatırıldı! Dora Şimşek ile Görüştü! Kahramanmaraş'ın İhtiyaçları Masaya Yatırıldı!

‘’190 PERSONEL MAĞDUR EDİLMEDİ’’

Söz konusu cezaevinde, 190 personelin olduğunu ve bu kişilerin başka cezaevlerine nakil probleminin daha önce dile getirildiğini hatırlatan Tunç, "İstekli olanlar başka cezaevlerine gidebilir şeklinde, tercih etmeleri bakımından cezaevi genel müdürlüğümüz bir yazı gönderdi. Konteynerlerde yaşayan personel de var. Dolayısıyla onların mağduriyetine neden olunmaması konusunda zaten başından beri takip ediyordunuz. Bu anlamda sadece istekli olanlar tercih yapsın diye bir yazı gönderildi." ifadelerini kullandı.

Ekinözü ilçesinde bir proje çalışmalarının olduğunu belirten Tunç, Ekinözü'nü etüt proje almak için 2024 yatırım programına teklif ettiklerini söyledi. Tunç, "Ekinözü'nde de bir cezaevi projemiz var. İnşallah onu da hayata geçiririz." dedi.

Kahramanmaraş'a bir kez daha geçmiş olsun dileğinde bulunan Bakan Tunç ise "Depremin yaralarını süratle sararak, şehirlerimizi yeniden inşallah ayağa kaldıracağız." ifadesini kullandı.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Vahit Kirişci de Elbistan ve ETÜT çalışmaları yapılacak olan Ekinözü'ndeki çalışmalarla önemli bir değişim ve dönüşümün gerçekleşeceğini söyledi.

Kirişci, görüşmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamasında, ‘’Adalet Bakanlığımıza bağlı kurumların Türkiye Yüzyılı'na yakışır şekilde yeniden inşa edilmesi konusunda her zaman bizlere destek olan Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç'a Gazi Meclis’imizde teşekkürlerimizi sunduk.

Derdimiz güzel şehrimiz Kahramanmaraş’ımıza hizmet siyaseti." ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi