Başkan Mehmet Gürbüz’de yeni imar planında yüksek katlı binaların olmadığını ifade ederek, “Vatandaşımızın can güvenliği bizim için her şeyden önemli” dedi.

Yeni ruhsat başvurularının tamamının değerlendirildiğini, ruhsat isteyip alamayan hiçbir vatandaşın olmadığı vurgulayan Başkan Gürbüz, “6 Şubat tarihi bizim için bir milat oldu. Bu tarihten sonra yapılan yeni ruhsat başvurularını titizlikle inceleyip asla yüksek kat vermeme kararı aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda yatay mimariye geçtik. Yeni ruhsat talebinde bulunan vatandaşlarımızla görüşüyoruz, mikro bölgelerine uygun yapı ruhsatlarını veriyoruz. Yani ruhsat isteyip de ruhsat alamayan Elbistan'da hiç kimse yok. Ama şuna dikkat ediyoruz Daha önce, 10 kat, 15 kat, 16 kat hatta 17 kat yapılar vardı. Depremde çok büyük hasar aldı, bir kısmı yıkıldı. Yeni imar planda zemin artı 5’i geçen bir yapımız yok.

Başkan Akpınar, Gece Gündüz Çalışan Ekiplere Teşekkür Etti Başkan Akpınar, Gece Gündüz Çalışan Ekiplere Teşekkür Etti

ANAYASAL HAK, DAHA ÖNCE ALINAN RUHSAT YAPILARI DEVAM EDECEK

Sağlam zeminlerde daha önceden yapılmış ya da ruhsatı verilmiş 8 katlı yapılar var. Ruhsat almış, inşaat halinde veya natamam diyebileceğimiz yer. Yani inşaatı tamamlanmamış yarım binalar var. Bunlar inşaatlarını tamamlayabilir. Çünkü bu anayasal bir haktır. Dolayısıyla o hakların iptali söz konusu değil onları tamamlayacaklar.

YAPI GÜVENLİĞİNİ SÜREKLİ DENETLEYECEĞİZ

Ama yapı güvenliğini maksimum düzeyde tutacağız. İnşaat aşamasını adım adım takip edeceğiz. Zemin emniyet gerilmelerine uygun bir tasarım yapmaları gerekiyor. Mimari projelerini, statik projelerini ona göre güncellemeleri, yenilemeleri gerekiyor. Biz buna önem veriyoruz. Çünkü vatandaşlarımızın can güvenliği bizim için her şeyden önemli” dedi.

Editör: Neşe YILDIZHAN