google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Göksun Karakucak Güreş Festivaline Rekor Katılım

Göksun Belediyesi tarafından 38’incisi düzenlenen Karakucak Güreş Festivali, 23 ilden toplam 550 güreşçinin katılımı ile Alparslan Türkeş Mesire Alanı Çim Sahada gerçekleştirildi. 19 kategoride kıran kırana müsabakalara sahne olan Göksun 38. Karakucak Güreş Festivalinde, rakibini tuş eden Serdar Böke başpehlivan oldu.

Göksun Karakucak Güreş Festivaline Rekor Katılım
 Festivalin başladığı sabah saatlerinden itibaren Alparslan Türkeş Mesire Alanını karnaval alanına çeviren yaklaşık 5 bin kişi festivalin bittiği geç saatlere kadar büyük bir ilgi ve coşkuyla güreşleri takip ettiler. Başta Göksun olmak üzere Kahramanmaraş merkez ve ilçeleri ile Türkiye’nin dört bir tarafından güreşleri izlemek ve güzel bir gün geçirmek için festival alanına gelen vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle Mesire alanına giden ana yolda yaklaşık 2 kilometre alternatif yolda ise yaklaşık 500 metre araç kuyrukları oluştu.

MESELE ANADOLU'YU ARKANA ALIP, AVRUPA'YA MEYDAN OKUMAKTIR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, festivalde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya'da yayınlanan bir dergiye verdiği röportajla ilgili, “Mesele Avrupa'yı arkana alıp, Anadolu'ya meydan okumak değildir. Mesele Anadolu'yu arkana alıp, Avrupa'ya meydan okumaktır. İşte Recep Tayyip Erdoğan bunu yapıyor. İşte yiğitlik budur.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun verdiği demeçte Türkiye'yi eleştirdiğine işaret eden Ünal, “Şimdi güya yalanladılar. Diyor ki ‘Alman turistleri uyarıyorum, Türkiye konusunda. Siz rahat olun ey Avrupa, Recep Tayyip Erdoğan'ı devireceğiz.’ Sen kimin sözcüsüsün. Sen bu milletin sözcüsü müsün? Yoksa sen Avrupa'nın sözcüsü müsün? Biz burada 4 terör örgütü ile savaşmıyor muyuz? Biz burada 15 Temmuz'un arkasında duranlara karşı mücadele vermiyor muyuz? 15 Temmuz sonrası senin, bugün şikayet ettiğin o Avrupa, dönüp de bize ‘Geçmiş olsun’ dedi mi? Demedi. Mesele Avrupa'yı arkana alıp, Anadolu'ya meydan okumak değildir. Mesele Anadolu'yu arkana alıp, Avrupa'ya meydan okumaktır. İşte Recep Tayyip Erdoğan bunu yapıyor. İşte yiğitlik budur.” ifadesini kullandı.

CHP BU ÜLKEDE TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMUŞ MU?

CHP'lerin Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili söylemlerini de eleştiren Ünal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şimdi diyorlar ki, ‘Biz Mustafa Kemal Atatürk'ün takipçileriyiz.’ Hadi oradan. Mustafa Kemal Atatürk yerliydi, milliydi. Siz ne zaman yerli ve milli oldunuz. Mustafa Kemal Atatürk emperyalizme karşı mücadele ediyordu. Şimdi siz bizleri kimlere şikayet ediyorsunuz, dönüp bir halinize bakın. Eğer Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu bu cumhuriyetin yüksek ideallerini, kazanımlarını, değerlerini yaşatmaksa, Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmaksa bunu AK parti yapıyor. Bunu Recep Tayyip Erdoğan yapıyor. CHP bugüne kadar bu ülkede taş üstüne taş koymuş mu? Hayır. O yüzden bu aziz millet kimin ne olduğunu biliyor.”

15 TEMMUZ BİR ER MEYDANIDIR

15 Temmuz'un bir er meydanı olduğunu ve milletin kimin korkak kimin cesur olduğunu gördüğünü vurgulayan Ünal,  “Yiğitliğin lafla olmayacağını, vatan, millet sözlerinin lafla olmayacağını ‘ölümüne ölümüne’ diye sokağa çıkıp çıplak elleriyle ülkesine, vatanına nasıl sahip çıkılacağını bu millet, 15 Temmuz gecesi bütün dünyaya gösterdi.” dedi.

ER MEYDANI BİZE DÜŞMEZ KALKMAZ BİR ALLAH OLDUĞUNU ÖĞRETİR

Güreş’in ve festivallerin toplumların hafızlarında kalan önemli etkinlikler olduğunu belirten Ünal, “Ata sporumuz olan güreş bu anlamda çok kıymetlidir. Bizleri bir araya getiren, gençlerimizin bu er meydanında sadece güreşi değil, hayatı öğrendiği, hayatın içerisinde yenmek kadar yenilmenin de olduğu, aslında insanın sadece başarıya odaklı olmasının yanlış olduğu, insanın kimi zaman düşen, kimi zaman kalkan bir varlık olduğunu, düşemez kalkan bir Allah olduğunu bu er meydanı bize öğretir. Dolayısıyla bugün burada sizlerle birlikte olmaktan ve buna şahitlik etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.” şeklinde konuştu.

ER MEYDANI GÖKSUN, PEHLİVANLAR DİYARIDIR          

Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın’da festivalde yaptığı konuşmada, festivallerin, yapıldığı yerin ve toplumun, tarihini, sosyal yapısını, oyunlarını, gelenek ve görenek gibi kültürel değerlerini yaşatıp bunların diğer topluluklar tarafından tanınmasını sağlayan ve aynı zamanda da sonraki kuşaklara aktarmak gibi birçok amaç ve işleve sahip olan önemli etkinlikler olduğunu söyledi.

Göksun Belediyesi olarak yıl içinde çeşitli festivaller yaptıklarını dile getiren Başkan Aydın, konuşmasında şunları kaydetti:

“Göksun Belediyesi olarak bir taraftan ilçemizi modern dünyanın standartlarına sahip bir kent yapma gayreti ile çalışırken diğer taraftan da ilçemizin tanıtımını yapmak, tarihi mirasımıza sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için çalışmalar yapıyoruz. Festivallerde bu çalışmalarımızdan sadece biridir. Yılın ilk aylarında ilçemizin kış turizmine dikkat çekem için Kar Festivali, ilkbaharda ilçemizin yayla turizmine dikkat çekmek için Bahar ve Yayla Festivali, tarihi mirasımız olan güreşi gelecek kuşaklara aktarmak için Karakucak Güreş Festivali ve ilçemizin marka ürünü olan Elma’yı tanıtmak içinde Elma Festivali düzenliyoruz. Başladığı tarihten günümüze kadar olgunlaşıp gelen ve bünyesinde farklı tarihsel süreçlerden motifleri barındıran bu festivalleri, tarihsel bir derinliği olan etkinlikler olarak algılamak bunların önemini daha anlaşılır kılacaktır.”

Başkan Aydın, Göksun’un dünya çapında yetiştirdiği pehlivanlar ve yaklaşık 60 yıllık tarihi geçmişi olan karakucak güreş festivali ile ata sporu güreşe hizmet eden ve bu nedenle pehlivanlar diyarı olarak anılan bir ilçe olduğunu kaydetti.

Festivalde, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ile AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İmran Kılıç, Mehmet Uğur Dilipak ve Mehmet İlker Çitil, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Göksun Kaymakamı Cengiz Ayhan da birer konuşma yaptılar.

 

Konuşmalardan sonra, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı düzenlediği konserle festivale renk kattı.

GÜREŞ AĞASI UFUK ÜNAL OLDU

Göksun 38. Karakucak Güreş Festivali ağalığı için yapılan açık artırma sonunda Belediye Meclis Üyesi Ufuk Ünal, yeni Güreş Ağası oldu.

Gün boyu devam eden Göksun 38. Karakucak Güreş Festivalinde başpehlivan Serdar Böke olurken, Fatih Kambur ikinci, Salim Ercan ise üçüncü oldu. Diğer kategorilerde dereceye giren pehlivanlar şu isimler oldu;Minikler Kategorisi:

32 kiloda Sezgil Koşar birinci olurken, Uğurcan Şahin ikinci, Veysi Kaplan ise üçüncü oldu.

35 kiloda Tolga Özbek birinci olurken, Batuhan böke ikinci, Mücahit Atabey ise üçüncü oldu.

38 kiloda Emirhan Gizir birinci olurken, Bayram Esendere ikinci, Ömer Eratilla ise üçüncü oldu.

42 kiloda Hamza Zobalı birinci olurken, Metin Karabıyık ikinci, Berkal Bağ ise üçüncü oldu.

Yıldızlar Kategorisi:

46 kiloda Halil Gökdeniz birinci olurken, Emrecan Çolak ikinci, Furkan Üçoluk ise üçüncü oldu.

50 kiloda Hafızcan Hasdemir birinci olurken, Ahmet Karakuş ikinci, İsmet Çiftçi ise üçüncü oldu.

54 kiloda Tahsin Çetin birinci olurken, Ahmet Gizir ikinci, Alperen Bal ise üçüncü oldu.

58 kiloda Emre Kural birinci olurken, Oğuzhan Çavdar ikinci, Furkan Çay ise üçüncü oldu.

63 kiloda Cavit Açar birinci olurken, Yunus Bayram ikinci, Esat Ardıç ise üçüncü oldu.

69 kiloda Ali Akıl birinci olurken, Coşkun Keleş ikinci, Şahan Acar ise üçüncü oldu.

76 kiloda Akşemsettin Teke birinci olurken, Hacı Ömer Yıldırım ikinci, Muhammet Yıldırım ise üçüncü oldu.

85 kiloda Süleyman Dur birinci olurken, Yasin Aktaş ikinci, Muhammet Gül ise üçüncü oldu.

Büyükler Kategorisi:

55 kiloda Ahmet Peker birinci olurken, Mehmet Yüceer ikinci, M. Emre Demirhan ise üçüncü oldu.

60 kiloda Barış Kaya birinci olurken, Ahmet Taş ikinci, Ertuğrul Kahveci ise üçüncü oldu.

66 kiloda Şenol Çalık birinci olurken, Mehmet Söyler ikinci, Ali Çam ise üçüncü oldu.

74 kiloda Sefa Aksoy birinci olurken, Yasin Polat ikinci, Nuri Temur ise üçüncü oldu.

84 kiloda Musa Gürbüz birinci olurken, Osman Göçen ikinci, Batuhan Demir ise üçüncü oldu.

96 kiloda İsmail Bulut birinci olurken, Ziya Kambur ikinci, Hüseyin Genç ise üçüncü oldu.

Festival, dereceye giren güreşçilere madalya ve ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Festivale, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Afşin Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güven, Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki, AK Parti Göksun İlçe Başkanı Mehmet Akif Bolat, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca, Kamu Kurum Amirleri, STK Başkanları ile Türkiye’nin dört bir tarafından binlerce güreş sever katıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER