google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Şeker Pancarı Üreticilerine Yıldırma Girişimleri

Özelleştirilen Bazı Şeker Fabrikalarında Şeker Pancarı Üreticisini Yıldırma Girişimleri

Şeker Pancarı Üreticilerine Yıldırma Girişimleri

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, özelleştirilen şeker fabrikalarının bazılarında çiftçiyi yıldırma girişimleri olduğunu söyledi.

ZMO Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, şeker pancarı sökümünün başlamasıyla birlikte, çiftçilerin özelleşen fabrikaların yeni yönetimleri ile muhatap olmaya başladıklarını ve her fabrikada farklı uygulamalar gözlemlediklerini bildirdi. Daha önceleri Pankobirlik tarafından çok profesyonelce yürütülen ekim planlaması, tohum tedariği, avansların dağıtımı, küspe ve melas yönetimi gibi işlerin eskisi gibi yürümeyeceğinin anlaşıldığını belirtti.

Elbistan’da çiftçilerin geçen gün protesto eylemi yaptıklarını bildiren Başkan Dumlupınar, Muş Şeker Fabrikasında da, şeker pancarı alımı yapan bant sayısının 3’ten 1’e düşürülmesi ve randevulu alım işlerinin yavaş yürümesi nedeniyle de bir protesto olduğunu bildirdi. Çiftçilerin iş yavaşlatmadan şikâyetçi olduklarını dile getirdi.  

Şeker pancarı çiftçisinin küstürülmemesi gerektiğini bildiren Başkan Dumlupınar, bu yaklaşımların bu şekilde sürmesi çiftçimizin şeker pancarı tarımından vazgeçmesine neden olacağını, bunun son derece yanlış olacağını ve hem çiftçimiz, hem sürdürülebilir tarım hem de şeker fabrikalarının bulunduğu bölge ekonomileri açısından çok ciddi sorunlar oluşturulacağını ifade etti.  

Çiftçimizin şeker pancarı üretimi ve şeker fabrikalarına satışı ile ilgili süreci çok yakından takip ettiklerini, T. C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türk Şeker A. Ş.’nin özelleştirilen şeker fabrikalarının çiftçi ile ilişkilerini mutlaka takip etmeleri gerektiğine değinerek, bu konuyu her zeminde gündeme getireceklerini söyledi.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde çiftçilerin seslerini yeterince yükseltmediklerini de sözlerine ekleyen Dumlupınar,      “Biz her koşulda Türk tarımı ve çiftçisinin yanında yer almaya devam edeceğiz” diyerek açıklamasını bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1467

banner1468

banner1466