google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

KSÜ’de “Gönüllerin Sultanı Hz. Mevlana” Konulu Konferans Düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Dil ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu tarafından Mevlânâ Celaleddîn-i Rûmî’nin ‘Düğün Gecesi’ olarak nitelendirdiği hakka yürüyüşünün 745. yılı münasebetiyle “Gönüllerin Sultanı Hz. Mevlana” konulu konferans düzenlendi.

KSÜ’de “Gönüllerin Sultanı Hz. Mevlana” Konulu Konferans Düzenlendi

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Hz. Mevlana’ya KSÜ personel ve öğrencilerinin gösterdiği ilgini ve sevginin kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini ifade eden Rektör Can, Mevlana’nın her biri bir birinden değerli öğütlerinden birkaçını katılımcılarla paylaştı. Konferansın düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür eden Rektör Can, konuşmalarını konferansın verimli geçmesi temennisiyle tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Yazar Dursun Gürlek tarafından “Gönüllerin Sultanı Hz. Mevlana” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi. Mevlana Celaladdin-i Rumi hazretlerinin ‘İnsan midesi ile değil kulağı ile beslenir’ sözünü hatırlatan Gürlek, öğrencilere “Kitap okuduğunuz kadar, kitap gibi insanların sohbetlerinde de bulunun, onları dinleyin.” tavsiyesinde bulundu.

Hz. Mevlana’nın Mesnevi’sinin şiirle yapılmış bir Kur’an tefsiri olduğunu belirten Gürlek, Mevlana’nın eserlerini okumanın ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. Dursun Gürlek öğrencilere; ‘okumaya önem verin’, ‘okumayı hayat boyu sürdürün’, ‘seçkin kitaplardan kütüphanenizi oluşturun’  tavsiyelerinde bulundu.

Konferans sunumunun ardından üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından Yazar Dursun Gürlek’e Kahramanmaraş geleneksel el sanatlarının başlıca örnekleri arasında yer alan oyma ceviz sandık hediye edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER