Ankara Alman Konsolosu Martin Wetter Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’i tebrik etmek ve EXPO 2023 Onikişubat’ı incelemek üzere makamında ziyaret etti.

Başkan Mahçiçek ve Konsolos Wetter arasında geçen sıcak ve samimi sohbette Kahramanmaraş’ın geçmişi, yapısı ve doğası konuşuldu.

Ziyaret sırasında Almanya’yı kendilerine yakın hissettiklerini ifade eden Başkan Mahçiçek, Türk vatandaşlarının yoğunlukta yaşamayı tercih ettiği bir ülke olduğunu belirtti. Kahramanmaraş’ın sanayileşme alanında önemli bir konuma sahip olduğunu anlatan Başkan Mahçiçek, özellikle tekstil sektöründe Türkiye üretimin 3’te 1’ini, enerjide %12, çimentoda %12, çelikte %70 üretime sahip olduklarını belirterek, Kahramanmaraş’ın gelişmiş bir memleket olduğunu söyledi.

Sosyal alanda da suç işleme oranları açısından en düşük illerden biri olduğunu söyleyen Başkan Mahçiçek, Konsolos Wetter’e “huzur kenti Kahramanmaraş’a hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.

Başkan Mahçiçek’in misafirperverliği karşısında memnuniyetini dile getiren Ankara Alman Konsolosu Martin Wetter’de “ Öncelikle beni makamınızda kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Türk- Alman ilişkilerini değerlendirmek gerektiğinde, Almanya’nın Türkiye kadar her konuda ilişkilerinin iyi ve gelişmiş olduğu bir ülke yok. Biz çok uzun zamandan beri birlikte olan, iki yakın arkadaş gibi bir arada kalmayı başarabilen iki ülkeyiz. Her ne kadar özellikle ticari ilişkiler açısından iyi olsak da, geliştirilecek daha çok yer ve alan var. Alman firmaları geçmişte Türkiye’ye çok yatırım yaptılar. 2-3 senedir bu yatırımlarda bir duraklama yaşıyoruz. Ama bu yatırımların hızla artacağını inanırken, sadece Alman firmalarının İstanbul ya da Ege bölgesi gibi yerlerde değil, Kahramanmaraş’ın da içerisinde bulunduğu Türkiye’nin diğer bölgelerine de yatırım yapması gerektiğini inanıyorum ve onları da bu konuda teşvik edeceğiz. Gaziantep’in bir enstitü alanı olduğunu biliyordum, fakat Kahramanmaraş’ta böyle bir enstitü alanı olduğunu bilmemekle beraber, şaşkınlığımı ifade ederken, çok etkilendiğimi de belirtmek isterim. EXPO 2023 Onikişubat’ın bir an önce gerçekleşmesini bekliyor ve Alman firmaların da katılacağını belirtmek istiyoruz.” dedi.

Konsolos Wetter “Mahçiçek Kesinlikle EXPO’yu Hak Ediyor”

Konuşmalarında eski görev yeri Antalya’da yapılan EXPO sürecinde yaşadığı zorluklardan bahseden Konsolos Wetter, Başkan Mahçiçek’e tavsiyelerde bulunarak, tanıtımlara erken başlanması gerektiğini de ifade etti. Başkan Mahçiçek’in kariyer hayatı ile ilgili sorular soran Konsolos Wetter, Mahçiçek’in çok aktif bir kişi olduğunu ve EXPO’yu kesinlikle hak ettiğini ifade etti.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Konsolos Wetter, EXPO 2023 Onikişubat ile ilgili düşüncelerini aktararak, çok etkilendiğim bir proje ve başlangıç seviyesinde olmasına rağmen çok başarılı bir proje. Kahramanmaraş’ı çok beğendim. Şehrin potansiyelini ve endüstriyel alt yapısını da çok başarılı buldum. Kahramanmaraş’ı herkese önereceğim.” ifadelerini kullandı.

Mahçiçek “ EXPO Kahramanmaraş’a Dünya Kenti Olgusunu Getirecek”

Ardından EXPO 2023’ün kazandıracağı değerlerden bahseden Başkan Mahçiçek Almanya ile ilişkilerimiz ekonomik, turizm ve kalkınma alanında karşılıklı olarak bize değer katacaktır diye düşünüyorum. Ve inşallah olumlu sonuçlar alırız diye temenni ediyorum. EXPO 2023 Onikişubat ile en az 2 Milyon civarında hem yurt dışından hem de ülke içerisinden insanımız buraya gelecek. EXPO 2023 Onikişubat Kahramanmaraş’a bir dünya kenti olgusu getirecek. Tanıtım, turizm ve ekonomi alanında olan eksiğimizi EXPO 2023 Onikişubat/Kahramanmaraş ile tamamlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Almanya ilişkilerine değer katacak bu önemli görüşmenin ardından Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ankara Alman Konsolosu Martin Wetter ve beraberindekilere Kahramanmaraş’ın yöresel ürünlerinden hediye ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi. Karşılaştığı samimi tavırlardan memnuniyetini dile getiren Konsolos Wetter, ziyaretinin ardından Kahramanmaraş’ın tarihini, mutfağını, doğasını, insanlarını daha yakından tanımak ve görmek için kent merkezinde gezintiye çıktı.