1-7 Mart Yeşilay Haftası Bilgi Notu

Önemli halk sağlığı sorunlarından olan sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış göstermektedir.

1-7 Mart Yeşilay Haftası Bilgi Notu
 Bağımlılık yaptığı bilinen bu maddelerin mevcut zararlarını toplumumuza anlatmak ve bu alışkanlıklardan uzak durmanın yollarını göstermek için her yıl Mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak belirlenmiş olup, çeşitli ekinlikler düzenlenmektedir.

Madde bağımlılığı ile ilgili yapılan istatistiklere bakıldığında;

· Madde bağımlılığına başlama yaşı sigara için 10, alkol için 11, uyuşturucu için 12’dir.

· 9 ile 17 yaş arası gençlerimizin %16’sı sigara, %11’i alkol, %2,9’u uyuşturucu kullanmaktadır.

· Dünyada yaklaşık 184 milyon kişi uyuşturucu bağımlısıdır.

· Cinayet, boşanma, hırsızlık, intihar, trafik kazaları gibi suçların % 80 sebebi alkoldür.

· Türkiye sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için her yıl 8,5 milyar dolar harcamaktadır.

· Ülkemizde her yıl 200 bin kişi, dünyada her 13 saniyede 1 kişi sigara sebebiyle ölmektedir.

Sigara kullanımına bağlı ölümler, ülkemizde önlenebilir ölümlerin başında gelmektedir. 4207 Sayılı Yasayla beraber getirilen birtakım kısıtlamalar, sigara tüketim oranlarında azalma ve kapalı ortamların hava kalitesinde belirgin iyileşmeler sağlamıştır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığının ALO 171 numaralı Sigarayı Bırakma Danışma Hattını arayabilirler.

Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Özellikle ağız, yutak, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, pankreas ve mide kanserleri, lösemi, karaciğer harabiyeti, ülser, siroz ve felç gibi birçok hastalığın sebebi madde kullanımıdır. Uyuşturucu kullananlarda bulaşıcı hastalık görülme riski de artar.

İyi bir eğitim, düzenli bir aile ortamı ve toplum yapısı, madde bağımlılığı ve alkolle mücadelede yol almamıza yardımcı olacaktır. Uyuşturucu ve alkol bağımlılarının tedavisi zaman ve sabır ister. Tedavi altına alınan kişilerin tedaviyi kendilerinin istemesi ve kararlı olması gerekir.

Yeşilay Haftası vesilesi ile, tüm vatandaşlarımızın uyuşturucu, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak, sağlıklı bir hayat sürdürmelerini temenni ederiz.

 Dr.Ahmet YENER

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER