google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html
banner1185

Öztunç: Katar’a Satılacak Sırada Ne Var?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Borsa İstanbul’un yüzde 10 hissesinin Katar’a satılmasını TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç: Katar’a Satılacak Sırada Ne Var?

 “SIRADA SATILACAK NE VAR!”

Konuya ilişkin TBMM’ye sunduğu önergede, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Türkiye ile arasındaki dış ticaret hacmi 1,6 Milyar dolar olan Katar’a Tank Palet fabrikası, BMC, Finans Bank, A Bank, Haliç, Antalya Limanı, Kanal İstanbul arazileri, İstinye park, TV kanalları gibi birçok kurum ve son olarak Borsa İstanbul’un %10 hissesi verildi. Daha bir yıl önce Varlık Fonu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının Borsa İstanbul'daki %10’luk hissesini satın almıştı. 2 milyon 800 bin nüfuslu Katar’a olan bu ilginin sebebini ve sırada satılacak ne var, kamuoyu merak etmektedir.” Dedi.

Öztunç’un Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede şu sorulara yanıt aradı:

  1. Katar’a Borsa İstanbul’un %10’luk hissesinin satılmasının gerekçesi nedir?
  2. Borsa İstanbul’un %10’luk hissesi Katar’a ne kadar bedelle satılmıştır?
  3. Varlık Fonu, Avrupa İmar Bankasın Borsa İstanbul’daki %10’luk hissesini satın almak için ne kadar ödemede bulunmuştur?
  4. Gelir getiren ülke kaynaklarının ve stratejik öneme sahip birçok kurumun, aramızda yıllık 1,6 milyar dolarlık dış ticaret hacim olan 2 milyon 800 bin nüfuslu bir ülkenin eline bırakılması sizce ne kadar doğrudur?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER