Öğrencilerin Yurt Sorunları Masaya Yatırıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Öztürk ve Üniversite yetkilileri koordinesinde Üniversite öğrencileri için ne yapılabilir, üniversite öğrencilerinin sıkıntıları nedir, üniversite öğrencilerinin şehrimizden ve yurtlardan beklentileri nelerdir gibi konular üzerinde görüşüldü.

Öğrencilerin Yurt Sorunları Masaya Yatırıldı
 Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç Program öncesinde basın mensuplarına bilgi vererek açıklamada bulundu.

Güvenç: "Bugün kredi yurtlarımız, vakıf ve dernek yurtlarımız ve STK yurtlarımızın temsilcileri ile bir araya gelerek öğrencilerimizin il genelindeki sıkıntılarını ve Kahramanmaraş'ta yaşayan üniversiteli öğrencilerimizin barınma taleplerini, bunların ne kadarını karşılayabildiğimizi, yurtlarda kalamayan öğrencilerin durumlarını, bunlar için neler yapabileceğimizi görüşmek üzere  çeşitli  STK gruplardan 20 temsilci ile bir araya geldik, geleceğimizin teminatı gençlerimiz için nasıl faydalı olabiliriz? Kahramanmaraş'ta yaşayan 46849  lisans öğrenimi gören  öğrencimiz için ne yapabiliriz?  Bunları konuşacağız. Değişen ve gelişen dünyada çok açık bir şekilde görülüyor ki `Gençliğine, öğrencisine sahip çıkmayan, çıkamayan Milletler başarılı olamıyorlar olamazlar” dedi.

Yapılan toplantıda  sivil toplum kuruluşları ve STK temsilcileri öğrencilerin yurtlardaki yaşadığı sıkıntılar,  yurtlardaki aktivite eksiklikleri,  bazı yurtlardaki katı kurallar  yurtlardaki giriş-çıkış esnekliği gibi konulara değinilerek sorunlar dile getirildi.

ÜNİVERSİTE GENÇLERİ KOORDİNASYON KOMİTESİ KURULDU

Toplantı sonunda Kahramanmaraş ili için  üniversite gençleri koordinasyon komitesi kuruldu. Koordinasyon komitesi üniversiteye gelen öğrencilere  öğrencinin beklentisine göre yurt konusunda yardımcı olmak, öğrencilerin kültürel, sanatsal  ve çeşitli alanlarda etkinlikler düzenlemek,  STK Yurtları arası işbirliği sağlamak, Vakıf yurtları ile devlet yurdu arasındaki koordinasyonu sağlamak. Öğrencilerin ilimizden beklentileri için anket ve araştırma yapmak. Yılda en az 3 defa Bir araya gelerek İlimizdeki öğrenci faaliyetlerinin gidişatı konusunda Komite toplantısı düzenlemek şeklinde görev yapacak...

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER