Adalet Sistemimizde Taşlar Bir Bir Yerine Oturuyor

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı GÜVENÇ, 11 Nisan 2013 Perşembe günü TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilip yasalaşan “İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (4.Yargı Paketi)” ile ilgili olarak, Kanunun Türkiye'nin insan hakları ve ifade özgürlüğü karnesini olumlu manada etkileyecek önemli düzenlemeleri içerdiğini söyledi.

Adalet Sistemimizde Taşlar Bir Bir Yerine Oturuyor
 Adalet sisteminde taşların bir bir yerine oturduğunu kaydeden Milletvekili GÜVENÇ, 4.Yargı Paketiyle ilgili olarak sözlerine şu şekilde devam etti: “Mevcut hukuk sistemimizde bazı kanunların adlî veya idarî yargı mercilerince uygulanmasında verilen kararlardan dolayı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Ülkemiz aleyhine ihlal kararları verilmekteydi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen bu kararlar, ülkemizin her yıl önemli miktarlarda tazminat ödemesine neden oluyordu. Ayrıca hukuk sistemimizdeki bu çarpıklık insan hakları alanında dünya milletlerine de bizi olumsuz tanıtmaktaydı. Bu bağlamda Kanun, insan haklarına saygı ve bu konuda ortaya çıkan aksaklıkların iç hukukumuzda çözüme bağlaması açısından son derece önemli düzenlemeleri içermektedir. Kanun hazırlanırken Türkiye’nin İnsan Hakları Mahkemesinde 2.500 civarında almış olduğu ihlal kararları üzerine çalışmalar yapılmış, Türkiye hangi konuda ne kadar ihlal almıştır, hepsi değerlendirilmiştir. En çok ihlal aldığımız konulardan başlamak üzere bu ihlallerin mevzuattan kaynaklı olanlarını gidermek adına ciddi düzenlemeler içeren bir kanundur. İnşallah bu düzenleme ile insan haklarına saygılı her devlette olması gerektiği gibi, bir yandan bu alanda ortaya çıkan aksaklıklar kendi iç hukukumuzda çözüme kavuşurken, diğer yandan da ülkemizin AİHM kararları açısından görünümünün daha iyi bir noktaya taşınabilmesi mümkün olacaktır.”

GÜVENÇ, AHİM tarafından Türkiye aleyhine verilen ihlal kararlarının önemli bir kısmını teşkil eden uzun yargılama sorununun çözümüyle ilgili olarak da son yıllarda ülkemizde ciddi adımlar atıldığına değindi. Bu bağlamda, son iki yıl içerisinde çıkarılan üç yargı paketi ile yargının iş yükünün azaltılarak adalet hizmetlerinin hızlandırılması ve etkinliğinin artırılması yönünde önemli düzenlemeler yapıldığını söyleyerek, 4. Yargı Paketinin Ülkemize hayırlı olmasını diledi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER