google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Türkiye’nin Yarası Çocuk Gelinler

Türkiye’de çocuk gelinlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Van’ın Çatak İlçesi’nden 2,5 yıl önce Siirt’in Pervari İlçesi Yapraktepe Köyü’ne “berdel” usulüyle gelin giden 14 yaşındaki Kader Erten’in silahla öldürülmesi gözleri yine çocuk gelinlere çevirdi.

Türkiye’nin Yarası Çocuk Gelinler
  Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zirve Üniversitesi Aile ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci, Türkiye'de çocuk gelin oranının yüzde 30-35 oranında olduğuna dikkat çekti.

Erken yaşta evliliklerin önlenmesinin ancak bütüncül bir yaklaşımla sağlanabileceğini belirten Keskinci: “Kanuni düzenlemelerin gözden geçirilmesi gerekmekle birlikte, bu tek başına sorunun çözümü için yeterli değildir. Zorunlu eğitim yaşının yükseltilmesi ve kız çocuklarının okula gönderilmesi sağlanmalıdır. Din adamları ve toplumdaki kanaat önderlerinin mücadele içine çekilmesi ve onların erken yaştaki evliliklerin sakıncalarını topluma anlatmasının sağlanması gerekir. Böylelikle , sorun hakkında toplumsal duyarlılık arttırılarak, dayatılan geleneksel anlayışın değişmesi sağlanabilir.” diye konuştu.

Keskinci: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin dayattığı rol dağılımı, kız çocuklarına değer verilmemesi, katı geleneksel yapı ve ailenin sosyo-ekonomik yönden  zayıf olması; Türkiye’de kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerine sebep olmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318