google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Türkiye Saraybosna Kitap Fuarı’nda Onur Konuğu Ülke

Türkiye, bugün açılışı yapılacak ve 25 Nisan’a kadar sürecek Saraybosna Kitap Fuarı’na T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan bir ulusal stantla Onur Konuğu Ülke statüsünde zengin bir kültürel program ile katılım sağlıyor.

Türkiye Saraybosna Kitap Fuarı’nda Onur Konuğu Ülke
Kültür ve Turizm Bakanlığı , Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da İskenderiya Kültür ve Spor Merkezinde düzenlenen Saraybosna Kitap Fuarı’na daha önce 2004, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında iştirak etmişti.

Bu yıl ülkemizin 160 m2’lik bir Ulusal Stant ile Onur Konuğu Ülke statüsünde katılım sağlayacağı söz konusu fuara aynı zamanda Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı da 20’şer m2’lik stantlar ile Bakanlığımız koordinasyonunda fuarda yer alacaktır. Ulusal Standımızda Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve ülkemizden 9 yayıncıya yer verilerek yayınlarının sergilenmesi sağlanacaktır.

Fuar süresince standımızda Kültür ve Turizm Bakanlığı Prestij Eserleri ve TEDA kapsamında yayımlanmış eserler ile Türk yayın dünyasının seçkin eserleri sergilenecek, ülkemizin tarihî ve turistik yerlerinin tanıtıldığı el kitapları ücretsiz olarak ziyaretçilere dağıtılacaktır. Türkçe eserlerin yabancı dillere çevrilmesini teşvik etmek amacıyla 2005 yılında başlatılan bu program kapsamında bugüne kadar Türkçe eserlerin 65 ülkede 59 farklı dilde yayımlanması için destek sağlanmıştır. Program kapsamında 10 yılda 2001 esere destek verilmiş; baskı öncesi destek verilen bu eserlerden bugüne kadar 1567 tanesi yayımlanmıştır. Dünyanın farklı ülkelerinden 474 farklı yayınevine destek verdiğimiz bu eserler, 483 yazarımızın yapıtlarını içermektedir. Söz konusu program kapsamında Bosna Hersek’te bulunan yayınevlerinden gelen 88 başvuru desteklenmiş; başvurulan bu eserlerden bugüne kadar 49 adedi Boşnakça yayımlanarak, Bosnalı okurlarla buluşmuştur.

Standımızda ayrıca ziyaretçilere Türk kahvesi ikramı yapılacak ve Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla ebru sanatı uygulamalı olarak tanıtılacaktır. Bunun yanında ülkemizden fuara katılan ses sanatçılarımızın vereceği mini konser eşliğinde bugün saat 15.00’de Türkiye Ulusal Standının açılışı yapılacaktır.

Söz konusu fuarda Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla organize edilen Balkanlarda Osmanlı kültürü, mimarisi ve tarihini ön plana çıkaracak ve Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki izlerini yansıtacak, arşiv kaynaklarıyla desteklenmiş ve toplam 35 görselden oluşan “Balkanlarda Osmanlı Medeniyeti” başlıklı serginin yanı sıra ülkemizden yazar ve akademisyenlerin katılımlarıyla panel, söyleşi vb. etkinliklerin Türkiye Ulusal Standı başta olmak üzere Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi gibi mekânlarda düzenlenecektir.
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1319

banner1318