google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Soğuk havalarda Yüz Felcine Dikkat!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte çeşitli hastalıklar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Soğuk havalarda Yüz Felcine Dikkat!
 Yüz felci nedir? Nasıl oluşur? Korunma yolları nelerdir.? Zirve üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, beyindeki veya yüz sinirlerindeki bazı hastalıkların, beyin ile yüz kasları arasındaki iletişimi engellemesi durumunda yüz felcinin oluştuğunu belirtti.

Yüzünüzün Yarısı Hareketsiz Kalabilir

Yüz felci, kişiden kişiye çok farklı şekillerde kendini gösterir diyen Ulutaşdemir, “ Bazen çok hafif olur . Yüzün yarısı kısmen hareketsiz ve ifadesiz kalır. Bazen de ağzın bir kenarı sarkar ve sürekli salgılar akar. Ağzın iki tarafında aynı anda felç, çok nadiren görülür. Buna ilaveten daha ağır rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Yemek yerken yutkunamama veya yemeği ağızda tutamama, göz ve ağızda kuruma hissi görülebilir. Çevre sinir sistemi nedeniyle yüz felci oluşmuşsa kişi alnını kırıştıramaz, gözünü kapatamaz, dişlerini gösteremez, dudaklarını büzemez, ıslık çalamaz. Şayet beyin merkezindeki rahatsızlık nedeniyle oluşmuşsa alnını kırıştırabilir, gözünü kapatabilir, rahatsızlıklar kol ve ellere kadar uzanabilir.” dedi.

Kendinizi Korunmaya Alın

Ulutaşdemir, “Soğuk ve yağışlı havalarda dışarıya çıkarken yüzümüzü korumamız, ıslaksa kurutmamız gerekiyor. Kışın daha sık olsa da yüz felcinin ılık ve sıcak havalarda da oluşabileceği akıldan çıkmamalı. Açık bir otomobil penceresi, kasksız motosiklet kullanımı yüzün rüzgardan korunmaması durumlarında yüz felci gelişimi kolaylaştırır. Şeker hastalarında ve gebelerde yüz felci daha kolay oluşur. Özellikle soğuk veya rüzgarlı havalarda dışarıya çıkarken yüzümüzü atkıyla veya hava şartlarına göre kar maskesiyle kapatmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1324

banner1319

banner1323

banner1318