Piazza Ziyaretçileri “AIDS”i Tanıdı

Piazza AVM’de, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle açılan stantta, Kahramanmaraşlılar “çağın vebası” olarak adlandırılan hastalığa karşı bilinçlendirildi. Stantta görev alan halk sağlığı uzmanları, AIDS’in en bilinen bulaşma yöntemi olan “Güvenli olmayan cinsel ilişkinin” yanı sıra “dövme yaptıranların, kan nakledilenlerin, hatta diş hekimi koltuğuna oturanların bile risklerle karşılaşabileceklerini belirterek, Piazza AVM ziyaretçilerine uyarı da bulundular.

Piazza Ziyaretçileri “AIDS”i Tanıdı
 Ziyaretçilerine yıl boyu sunduğu kampanyalar ile kaliteli ve hesaplı alışveriş olanakları sağlamasının yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de ev sahipliği yapan Piazza AVM’de, Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından açılan stantta, “AIDS’i Tanı Kendini Koru” teması ön plana çıkartıldı.

Stantta dağıtılan broşürlerde,  AIDS’in bulaşıcı bir virüs hastalığı olduğu belirtilerek, “Mikrobu HIV adı verilen bir virüstür. Bu virüs, girdiği vücudun mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip görev yapamaz hale getirir” denildi.

EN RİSKLİ YOL, GÜVENLİ OLMAYAN CİNSEL İLİŞKİ
Stantta görev alan halk sağlığı uzmanları, Piazza AVM’ye gelen ziyaretçilerin sorularını da yanıtladı. Uzmanlar, AIDS’nin temel olarak, “güvenli olmayan cinsel ilişki, kan yolu ve anneden bebeğe geçmek suretiyle” bulaştığını söylediler. 

Uzmanlar, özellikle AIDS’in en yaygın bulaşma yolunun “güvenli olmayan cinsel ilişki” olduğunu hatırlatıp  Piazza ziyaretçilerine “HIV, her türlü cinsel ilişki ile bulaşabilir. Güvenli yaşam ve güvenli cinsel ilişki kurallarına uyulması, virüsten uzak kalınmasını sağlamada çok önemli bir önlemdir” uyarısında bulundular.

BEDENİNİZ SİZİN. SORMAKTAN ÇEKİNMEYİN!
Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü uzmanları, “Nakillerde AIDS testi yapılmamış kan asla kullanılmamalıdır. Kullanılmış veya dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, cerrahi aletler ile diş hekimliği aletleri, dövme aletleri, akupunktur iğneleri, jilet ve makas kesinlikle kullanılmamalı ve uygulanmasına izin verilmemelidir. Bedeniniz sizindir, sağlık kurumlarındaki müdahaleler ve ELİZA testi sırasında aklınıza takılan soruları sormaktan kesinlikle çekinmeyin. HIV’in sperm sıvısı, genital sıvı, kan bulaşmış alet ve sıvının yaralı dokuya teması ile de bulaşabileceğini unutmayın“ diye konuştular.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER