google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Pazarcık’ta Kutlu Doğum Coşkusu

Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in dünyayı teşriflerinin 1445. Yıldönümü münasebetiyle Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçe Müftülüğünde kutlu doğum coşkusu muhteşem bir programla kutlandı.

Pazarcık’ta Kutlu Doğum Coşkusu
Pazarcık İlçe Müftülüğü tarafından Pazarcık Ceviz altı Düğün salonunda düzenlenen ve sunuculuğunu İlçe Vaizi Bünyamin Engizek’in yaptığı  “Hz. Peygamber, Tevhid Ve Vahdet” ana temalı Kutlu Doğum Haftası programı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Kahramanmaraş Ulu Camii İmam Hatibi Yahya Şahne okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle gönülleri mest etti. Program Pazarcık Ulu Camii Müezzini Osman Akış’ın yönetiminde, beyaz giysileriyle Pazarcık Kardelen Anaokulu,  Pazarcık İmam-Hatip Ortaokulu ve Pazarcık Çinko Suriyeliler okulu öğrencilerinin ilahi dinletileri sunuldu. 2016 yılı Kutlu doğum sinevizyon gösterisi yapıldı.Pazarcık Müftüsü Ahmet Sevinç konuşmasında gelin birlik olalım dedi, Müminlerin küs durmalarının yanlışlığına değindi. “Bir olmayı, yek vücud olmayı, tek bilek olmayı bu gün inşallah gerçekleştirdik. Yüce Rabbim kabul eylesin. İnananlar, müminler kardeştir. Kardeşlerimizin önündeki engelleri kaldırmalıyız. Bu engelleri kaldırdıktan sonra bu birlikteliği pekiştirmememiz lazım. Bu gün burada bu kardeşlik daha da pekişmiştir. Bu gayeyle din hizmetiniz sizlere vermeye devam edeceğiz.”

Vali Mustafa Hakan Güvençer Şehit aileleriyle protokolde yan yana oturarak programı takip etti. Program, Müftülük hizmetlerinde emeği geçenlere Vali Mustafa Hakan Güvençer tarafından onur plaketi takdim edilmesiyle devam etti. Programda ayrıca Kutlu doğum haftası dolayısıyla yapılan yarışmalarda dereceye girenlere Vali Mustafa hakan Güvençer’in eşi Dilek Güvençer, Kaymakam Mehmet Boztepe’nin eşi Dr. Ceyla Boztepe, Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ’ın eşi Yaprak Bozdağ tarafından hediye takdiminde bulunuldu.Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher konuşmasında Güzel Ahlakı tamamlamak, güzellikleri yaymak için gönderilen güzeller güzeli Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)’in dünyaya teşriflerinin 1445. Yılı olan 2016 yılı Kutlu Doğum Haftamızın hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”dedi. Müftü Gevher; “Kahramanmaraş'ta göreve başladığım günden bu yana Pazarcık İlçemizde yapılan Kutlu Doğum Programlarına katılmayı kendim için bir borç olarak gördüm. Bu programda burada gördüğüm birliktelik dünyaya örnektir. Hz. Peygamberimiz, silahla, nefretle değil, yumuşak huy güler yüzle, İslamı dünyaya yaymıştır. Dünyada çok sıkıntılar vardır. Sıkıntıları ortadan kaldırmak için birbirimizi sevmeliyiz. Burada güzellik var. Allah insanları içinde bulunduğumuz zulümden, kötü günlerden bu güzellikler sayesinde inşallah en kısa zamanda kurtaracaktır.” 

Program, İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Ökkeş Bilgin’in Cemal safi’nin “Gelin Birlik Olalım” şiiri ve, Şehit yeğeni Fatih İlköğretim 4. Sınıf öğrencisi Burak Katırlı’nın “Bayrak Şiiri” büyük alkış aldı.Kahramanmaraş Şütçü İmam Üniversitesi Mezhepler Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Ak, “Hz. Peygamber, Tevhid Ve Vahdet” konulu konuşmasında Peygamberin âlemlere rahmet olarak gönderildiğinin altını çizdi. Prof Ak; “Allah ve Resulünün yolundan gidenlere ve kendisine kötülük yapanlara bile dua etmiş bir Peygamberin ümmetiyiz. İşte islamın özü budur. İnsanın maddi yakıtı gıdamızdır, yediklerimiz ve içtiklerimizdir. Helal ve Harama çok dikkat etmeliyiz. Hileli bozuk benzin arabayı nasıl yolda bırakırsa, haram yiyen insanda ibadette yolda kalır.”

Program, Ulu Camii imam hatibi Abdurrahman Genç’in duasıyla son buldu. Müftü Ahmet Sevinç Protokole gül ve peygamber sevgisini anlatan kitaplardan hediye takdim etti.

Programa Kahramanmaraş Valisi M.Hakan Güvençer, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Muharrem Erantepli, Pazarcık Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe, Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, Şehit aileleri, daire amirleri çok sayıda vatandaşlar katıldı.

HABER-KAMERA: HACI ALİ GÜNEÇIKAN/DİYANET TV

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER