banner1177

Pazarcık’a Tarihi Yatırım

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi KASKİ Genel Müdürlüğü, Pazarcık İlçe Merkezinin içme suyu şebeke hattını yeniliyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla ilçenin yıllardır süregelen su sorunu tarih olacak.

Pazarcık’a Tarihi Yatırım
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç önderliğinde Kahramanmaraş’ın altyapı sorunlarını çözüme kavuşturmaya devam eden KASKİ Genel Müdürlüğü, Pazarcık İlçe Merkezinin yıllardır süre gelen içme suyu şebeke problemine son veriyor. 2014 yerel seçimlerinden sonra Kahramanmaraş’ın Büyükşehir olmasıyla kentin altyapısı adeta yeniden şekilleniyor. Pazarcık İlçe Merkezinin 38 yıllık içme suyu şebekelerinin yenilenmesi için çalışmalara başlanıldı. 

PAZARCIK’A 150 KİLOMETRE MODERN İÇME SUYU ŞEBEKESİ
Pazarcık İlçe Merkezinde içme suyu şebekelerindeki kayıp kaçak oranının %60 seviyelerine ulaşması ve kontrol edilememesi, vana sistemlerinin tahrip olması, merkezdeki boru çaplarının nüfusun ihtiyacını karşılayamaması, basınç sorunundan dolayı binaların üst katlarındaki vatandaşların suya ulaşamamaları nedeniyle ilçe merkezinin şebekesi tamamen yenileniyor. Proje kapsamında 150 km şebeke hattı yenilenerek 5000, 2000, 600, 400 ve 200 tonluk 5 adet içme suyu deposuyla terfi merkezleri ve sanat yapıları inşa edilecek.ALTYAPI TEKNOLOJİ İLE BÜTÜNLEŞİYOR
Yeni şebekenin yapımına başlanmasıyla birlikte, şebekenin her türlü kontrolünün sağlanması amacıyla Scada Otomasyon Sistemi devreye alınacak. Bu sistem sayesinde içme suyu şebekelerine anlık takip ve müdahale kolaylaşacak. Sistem ile vanaların uzaktan kontrolleri(Aç/Kapa), arıza durumlarının belirlenmesi, su seviyelerinin, şebekedeki klor ve basınç değerlerinin merkezden izlenmesi ve uzaktan kontrol edilmesi sağlanacak. Böylelikle herhangi bir arıza olması durumunda nokta tespit yapılarak arızalar kısa sürede giderilecek. Kayıp kaçak oranı minimize edilecek.  İçme suyunun kalitesi sürekli kontrol altında olacak. 
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2017, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER