google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

GTB Antepfıstığına Destek Verilmesinde Israrlı

GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antepfıstığının tarımsal destek programı kapsamına alınması için Tarım Bakanlığı ile geniş katılımlı bir görüşme gerçekleştireceklerini açıkladı.

GTB Antepfıstığına Destek Verilmesinde Israrlı

Kuruyemiş ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması konusunda yaşanan sorunların masaya yatırıldığı ‘Kuruyemiş Sektör Toplantısı ’Gaziantep Ticaret Borsasında yapıldı.

GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda sektör temsilcileri son yıllarda Antep fıstığı ve Ceviz gibi önemli tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları ile tarımsal destek konuları hakkında görüş alış verişinde bulundular.

Toplantıda kuruyemiş sektör temsilcilerinin beklentilerini dinleyerek, sorularına cevap veren GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antepfıstığı yetiştiriciliğine devlet desteği verilmemesinin sektörün önündeki en büyük engel olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin fıstık üretiminde Dünyanın en büyük 3 ülkesinden birisi olmasına rağmen verilmeyen prim desteği nedeniyle Antepfıstığının kayıt altına alınamadığını aktaran Tiryakioğlu, tüm bunların yanı sıra stokçuların neden olduğu fiyat artışlarının ise sektöre darbe vurduğunu söyledi.

Gaziantep Ticaret Borsası olarak bu soruna köklü bir çözüm bulabilmek için paydaş kurumlarla istişare toplantıları düzenleyerek kalıcı çözüm yolları üzerinde çalıştıklarını ifade eden Tiryakioğlu,  Antepfıstığına sağlanacak devlet desteği üreticiyi ayağa kaldıracağı gibi mevcut birçok sorunu da çözecektir. Bu nedenle şehir olarak ortak akıl çerçevesinde hareket etmemiz gerekiyor. Bu bağlamda Milletvekillerimizin desteğiyle, sektörle ilgisi olan tüm kurum temsilcilerimizin de katılımlarıyla bu hafta içerisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker ile bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bu görüşmede Antepfıstığında yaşanan sorunları ifade ederek, ürünümüze devlet desteği verilmesi konusundaki isteğimizi dile getireceğiz  ” diye konuştu.

Tiryakioğlu, ayrıca borsada işlem yapan tüm sektörlere en iyi hizmeti verebilmek için göreve geldiklerini de anımsatarak “Biz sadece tescil yapıp bunun karşılığında ücret alan bir borsa olmak için burada değiliz. Biz tüm sektörlerimize hizmet etmek, onların sorunlarıyla ilgilenmek ve çözümler üretmek için burada görevlendirilmiş kişileriz. Bu nedenle tüm üyelerimizin fikirlerini açıkladıkları sektör toplantılarını çok önemsiyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Öte yandan toplantı sonrası Çevre Mühendisi Onur Önsel tarafından sektör temsilcilerine yönelik Belgelendirme Usul ve Esasları Eğitimi konusunda sunum yapıldı.Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER