google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Düzbağ Cumhuriyeti İlkokulu’ndan Örnek Proje

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit İlçesi Düzbağ Mahallesi Cumhuriyet İlkokulu’nun hazırladığı proje Kahramanmaraş’taki okullara örnek olacak.

Düzbağ Cumhuriyeti İlkokulu’ndan Örnek Proje
Okul Müdürü Mustafa İzci; Eğitimin hedefi öğrencileri hayata hazırlamaktır. Okul içerisinde yürüttüğümüz bu proje de amacımız öğrencilerin okulda, evde veya dışarıda karşılaşabilecekleri tehlikeli durumların sonuçlarını onlara yaşanmış olaylardan derlediğimiz haber ve görsellerle göstererek bu tehlikelerden uzak tutmaya çalışmaktır. Öğretmen arkadaşlarıma gösterdikleri ilgi ve özenden dolayı teşekkür ediyorum dedi.

Örnek Projelerin İlçelerden çıkması eğitim adına sevindirici olurken, son örnek projede, 147 öğrencili, 12 Öğretmen ve İdareci ve anasınıfı ile birlikte 12 sınıfın olduğu Düzbağ İlkokulu’dan geldi. Proje sorumlusu Sınıf Öğretmeni Oğuzhan Sarı, Eğitimin sadece sınavlardan ve sorulardan ibaret olmadığını herkes biliyor. Günlük haberlere baktığımızda sayısız küçük evladımızı suda boğulmalar, elektrik çarpmaları, düşmeler, trafik kazaları gibi birçok nedenle kaybediyoruz. Bunu nasıl azaltabiliriz diye yazdım bir kağıda ve eğitimci olarak eğer öğrencilere küçük yaşlardan itibaren bu konuda bir şeyler öğretebilirsek kazalar sonucu meydana gelen küçük çocuk ölümlerini azaltabileceğimiz sonucunu çıkardım. Bir proje hazırlamaya karar verdim” dedi.


   
Sarı Proje hakkında şu açıklamalarda bulundu; “Eğitimin sadece sınavlardan ve sorulardan ibaret olmadığını herkes biliyor. Günlük haberlere baktığımızda sayısız küçük evladımızı suda boğulmalar, elektrik çarpmaları, düşmeler, trafik kazaları gibi bir çok nedenle kaybediyoruz. Bunu nasıl azaltabiliriz diye yazdım bir kağıda ve eğitimci olarak eğer öğrencilere küçük yaşlardan itibaren bu konuda bir şeyler öğretebilirsek kazalar sonucu meydana gelen küçük çocuk ölümlerini azaltabileceğimiz sonucunu çıkardım. Bir proje hazırlamaya karar verdim. Projemin adı: Hayatım için Olumlu ve Olumsuz Davranışlar.
     
İlk olarak yaz mevsimi yaklaştığı için suda boğulmalar konusunu ele aldım. Konu hakkında internetten haber araştırmaları yaptım. Haberlerde sulama göletinde boğulmalar, sulama kanalında boğulmalar, sulama kanalına düşen balonunun peşinden sulama kanalına giren çocuğun boğulması, sulama kanalına düşen topunu almak için kanala düşen çocuğun boğulması, oyun alanında oynayan çocuğun bir kurbağanın peşinden giderek düştüğü su kuyusunda boğulması gibi bir çok haberle karşılaştım. Konuyu hazırlayıp öğrencilere anlatmadan önce çocuklara: Sevgili çocuklar topunuz, balonunuz ya da paranız bir su kanalına düşse ne yapardınız sorusunu sordum. Çocukların çoğundan ‘Suya girer alırım’ cevabını aldım. Konuyu hazırlayıp öğrencilere anlattıktan sonra Çocuklar topunuz, balonunuz ya da herhangi bir eşyanız su kanalına düşerse ne yaparsınız? Dedim. Şu cevabı aldım: ‘Öğretmenim eşyamız akıp gitsin, peşinden asla gitmeyiz. Canımızdan daha değerli değil ki’ cevabını aldım. Bu cevabı aldıktan sonra projemin gerekliliğine bir kez daha inandım. Çünkü ben bu konuyu onlara anlatmamış olsam ve ileri bir zamanda bir öğrencim de suya düşen herhangi bir eşyasını kurtarmak için eşyanın peşinden suya atlayacak ve hayati bir tehlike ile karşı karşıya kalacaktı.
   
Okuldaki arkadaşlarımızla yangınlar, elektrik çarpmaları, temizlik ve sağlık, sigara – alkol kullanımı, ders içi olumsuz öğrenci davranışları, ders dışı olumsuz öğrenci davranışları gibi hayatımız için önem arz eden konular hakkında da çalışmalar yapacağız. İnşallah bu sayede çocukların yaşam şartlarını daha iyi ve olumlu bir seviyeye getireceğiz. İleriki yıllarda bu proje sayesinde kazandığı birikimlerle de öğrencilerimiz kazaların sebepleri hakkında bilgi sahibi olacağı için, kaza sonucu ölüm riski de azalacaktır. Örneğin haberin birinde ağaca çıkan bir adam, ağacın üzerinden geçen yüksek gerilim hattından elektrik akımına kapılarak ölüyor. Biz bu ve buna benzer konuları öğrencilere aktara bilirsek bunun hakkında bilgi sahibi olan öğrencimiz bir ağaca çıkmadan önce mutlaka ağacın üzerinde elektrik hattı var mı kontrol edecektir, gerilim hattı var ise o ağaca çıkmayacak gerekli kuruma bilgi verecektir. Alkol ve sigaraya özenti sonucu başlandığını bilecek, alkol ve sigara kullanan kişilerden gelen bir sigara da sen yak bir şey olmaz, bir yudum alkol de sen iç bir şey olmaz tekliflerine HAYIR diyebilecektir. Ders içinde sergilenen olumsuz öğrenci davranışlarını, olumlu öğrenci davranışlarını videolardan izleyecek  ve bu olumsuz davranışlar kendisinde azalacak, olumlu davranışlar artacaktır.
     
Bu proje ile amacım öğrencilerimize olumsuz davranışları ve sonuçlarını göstererek, onları olumlu davranışlarla dolu birer birey olarak topluma kazandırmaktır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER