google-site-verification: googlea7c4f05a10078e93.html

Doğukent Camiinde Bayanlara “Mukabele” Ziyafeti

Kahraman şehrin "Doğukent" caminde Ramazan hareketliliği yaşanıyor. Kur’an-ı Kerim âşıkları bayanlar Ramazan ayında Kahramanmaraş’ın ikinci büyük camisi olan Doğukent caminde buluşuyor. Doğukent Ahmet Köse Kuran Kursu öğreticisi hafize Emine Balbaba bir ilke imza atarak, mübarek ay boyunca farklı zaman dilimlerinde mukabele için bayanlarla bir araya geliyor.

Doğukent Camiinde Bayanlara “Mukabele” Ziyafeti
 Kur’an-ı Kerim’i mushaflardan takip ederek ’mukabele’ yapan bayanlar güzel sesli hafize Emine Balbaba’nın bizzat okuduğu mukabeleyi huşu içerisinde dinliyorlar. Hafize Balbaba bu örnek hareketiyle Kuran Kursu öğreticileri arasında bayan cemaatine yıllardır kendi dilinden mukabele okumasıyla tanınıyor. Balbaba ayrıca Mukabele sonunda bayanlara okumuş oldukları Cüz’ün meali üzerinde çalışmalar yapıyor.

Yaklaşık 15 bin kişinin barındığı bölgeye hitap eden Doğukent Camisinde yüzlerce bayan ilk önce Kahramanmaraş İl Müftülüğü Vaize si Neşe Kömür’ün “Ramazan ayının fazileti ve önemi” üzerine yaptığı konuşmasını dinliyor ardından da mukabeleye başlıyorlar.

Her gün bir cüz okuyarak bütün Kur'an'ı baştan sona okumanın heyecanıyla, bu şekilde mukabelenin tamamlanacağını belirten Doğukentli bayanlar hafize Emine Balbaba’nın bu uygulamasından çok memnun olduklarını bu sayede camiden ayrılmak istemediklerini vurguluyorlar.

İl Vaizesi Neşe Kömür hafızlardan Kuran dinlemenin bir ayrıcalık olduğu belirterek,” Ramazan her yönüyle bir ibadet mevsimidir. Ramazanı kıymetli yapan Kur’an’ ın doğum ayı olmasıdır.”dedi. Kuranın okumak, anlamak ve yaşamak için gönderildiğini kaydeden Vaize Neşe Kömür, Ramazanın tüm inanan insanlara mübarek olmasını, güzelliklere vesile olmasını istedi.


Hafize Emine Balbaba da yaptığı konuşmada Kur’an-ı yıllardır hafız öğrencilerden dinlediklerini belirtti. 5 yıldır her Ramazan ezberden mukabele yaptıklarını ve peygamber sünnetini aynı şekilde yerine getirmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Hafız bir eşe sahip olduğu için en büyük desteği ondan aldığını vurgulayan Hafize Balbaba, “ Kuranı Kerim okumakla insan yorulmaz, susamaz, hiçbir zaman bir yorgunluk hissetmez. Çünkü hafızlık bir aşk bir sevda işidir.”şeklinde konuştu.

Emine Balbaba konuşmasının sonunda Dulkadiroğlu İlçe Müftüsü İsmail Günay’a vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür etti.

Doğukent Cami İmam hatibi Fatih Balbaba metropol bir ilçe olarak geniş bir nüfusa hitap ettiklerini belirtti.  Camide, Bayanlara yönelik müthiş bir Kuran ziyafeti verildiğinin altını çizen Balbaba hep ilk’leri yaşıyoruz dedi. İmam hatip Fatih Balbaba Cenab-ı Allah’ın kendilerini sağlık sıhhat içerisinde nice Ramazan aylarında Kurana hizmet edenler eylesin duasında bulundu.

HABER-KAMERA: HACI ALİ GÜNEÇIKAN

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER